کد خبر: 696218 A

آیین رونمایی از پوستر پانزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر کردی سقز با حضور قطب الدین صادقی ، فرماندار سقز و جمعی از مسئولان، هنرمندان و فعالان فرهنگی در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی این شهرستان برگزار شد.

به گزارش ایلنا، دبیر پانزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر کردی سقز در این آیین گفت: تئاتر و فستیوال های هنری نمادی از فرهنگ کردستان است.

قطب الدین صادقی با تاکید بر حمایت‌های مادی و معنوی مسئولان و هنرمندان از این جشنواره عنوان کرد: فستیوال‌های تئاتر با هدف گسترش صلح، آرامش و انسجام اجتماعی برگزار می‌شود و بر همین اساس این دوره از جشنواره تئاتر کردی سقز برای تحقق این اهداف، به صورت غیررقابتی برگزار خواهد شد.

وی با بیان اینکه این جشنواره همسنگ با قلعه زیویه ارزشمند است، تصریح کرد: در این دوره از جشنواره با چشم‌پوشی از رقابت فردی، در پی اصالت هنر هستیم.

صادقی، از ثبت جشنواره تئاتر کردی در تقویم سالیانه وزارت ارشاد خبر داد و افزود: 52 کارگردان شامل  38 نمایش داخلی و 14 نمایش خارجی فیلم آثار نمایشی خود را به دبیرخانه این جشنواره ارسال کردند که آثار رسیده توسط داوران بخش بازبین برای مرحله پایانی جشنواره بررسی و انتخاب شد.

وی با بیان اینکه پانزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر کردی سقز با حضور ۹ گروه داخلی و ۴ گروه خارجی برگزار می شود، عنوان کرد: این جشنواره از 7 تا 11 آذر ماه جاری در شهرستان سقز برگزار و در پایان نیز دو اثر منتخب برای حضور جشنواره بین المللی تئاتر فجر معرفی می شود.

فرماندار ویژه سقز، نیز در این آیین با بیان اینکه جشنواره تئاتر کوردی از برنامه های شاخص فرهنگی و هنری منطقه است، عنوان کرد: خوشبختانه با تلاش های دبیر پانزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر کوردی سقز، این جشنواره در تقویم سالانه وزارت فرهنگ و ارشاد ثبت شد.

کامیل کریمیان، خواستار تقویت و ارتقای سطح این جشنواره شد و افزود: تعامل و انسجام هنرمندان حوزه تئاتر کردی در راستای تقویت و توسعه جشنواره در سطوح بالاتر از اهمیت زیادی برخوردار است و موجب می شود برگزاری آن به یک برند تبدیل شود.

وی با اشاره به جنبه غیررقابتی برگزار شدن این دوره از جشنواره، تصریح کرد: یکی از جنبه های متمایز این دوره از جشنواره تئاتر کوردی سقز برگزار شدن جشنواره به صورت غیررقابتی و حضور گروه های بین المللی است که این ویژگی باعث انسجام بیشتر هنرمندان این عرصه و ارتقای سطح جشنواره خواهد شد.

کریمیان، تعامل هنرمندان برای برگزاری مناسب این رویداد فرهنگی را ضروری دانست و خاطرنشان کرد: تلاش برای ارتقای سطح تئاتر کُردی وظیفه فرهنگی است.

 در پایان مراسم از پوستر و یادمان این جشنواره رونمایی شد.

 

 

تئاتر جشنواره بین المللی فرماندار فرهنگ و ارشاد اسلامی قطب الدین صادقی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر