کد خبر: 240083 A

مدیر عامل شرکت آبفای کردستان:

رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان کردستان گفت: روزانه ۹۹هزار و ۳۶۰ متر مکعب پساب، ۲۰۰ متر مکعب کود، ۸ هزار متر مکعب گاز از تصفیه فاضلاب سنندج تولید می‌شود.

رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان کردستان گفت: روزانه ۹۹هزار و ۳۶۰ متر مکعب پساب، ۲۰۰ متر مکعب کود، ۸ هزار متر مکعب گاز از تصفیه فاضلاب سنندج تولید می‌شود.

علیرضا تخت شاهی امروز در گفتگو با خبرنگار ایلنا افزود: تصفیه خانه فاضلاب شهر سنندج در زمینی به مساحت ۸/۲۱ هکتار در جنوب شهر سنندج و در حاشیه رودخانه قشلاق و در انتهای باند فرودگاه با اعتباری بالغ بر ۲۲۳ میلیارد ریال و تحت پوشش قراردادن جمعیت ۴۶۵هزار نفر در افق طرح با سیستم لجن فعال متعارف و ظرفیت ۹۹هزار و ۳۶۰ متر مکعب در شبانه روز طراحی و اجرا شده است.

وی در ادامه افزود: تصفیه خانه فاضلاب شهر سنندج دارای دو بخش مایع و لجن است. عملیات اجرایی این تصفیه خانه مورخ در سال ۸۰ شروع وبخش مایع در سال ۱۳۹۰ و بخش لجن در ۹۳ وارد مدار بهره برداری شده است.

تخت شاهی با اشاره به جایگاه بالا تصفیه خانه فاضلاب سنندج در سطح کشوری گفت: در مقایسه با تاسیسات مشابه این تصفیه خانه در سطح بالای راندمان و کیفیت پساب خروجی و استانداردهای ملی و جهانی می باشد و از لحاظ حجم فاضلاب مورد تصفیه جزو تصفیه خانه های بزرگ کشور محسوب می‌شود.

وی اثرات احداثو بهره‌برداری از تصفیه خانه فاضلاب شهر سنندج را شامل جلوگیری از آلودگی محیط زیست، جلوگیری از آلودگی آبهای زیرزمینی و چاههای اطراف رودخانه قشلاق، جلوگیری از آلودگی آبهای سطحی علی الخصوص رودخانه قشلاق، جلوگیری از آلودگی خاک، جلوگیری از به خطر افتادن حیاط آبزیان، جلوگیری از آلودگی مخزن سد ژاوه، امکان استحصال۲/۳۶ میلیون متر مکعب در سال پساب خروجی تصفیه خانه جهت استفاده کشاورزی و صنعت، امکان استفاده از پساب تصفیه خانه جهت پرورش ماهی و همچنین آبیاری فضای سبز سطح شهر سنندج، استفاده از لجن تولیدی بعنوان کود جهت استفاده کشاورزی، بیوگاز تولیدی از فرآیند تصفیه فاضلاب شهر سنندج عنوان کرد.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه سیستم تصفیه فاضلاب سنندج دارای مخازن بی هوازی بوده، از فرآیند تصفیه روزانه ۱۲۴۸۰ مترمکعب بیوگاز استحصال می‌شود که در این ارتباط این تصفیه خانه جزو معدود تصفیه خانه‌های کشور در خصوص استحصال گاز است.

تخت شاهی افزود: گاز تولیدی می‌تواند جهت مصارف تولید۲/۱ مگاوات ساعت برق در محل تصفیه خانه جهت استفاده در تصفیه خانه و ارسال به شبکه توزیع برق پس از تهیه و نصب تجهیزات گاز استحصالی و تامین حرارت مورد نیاز تصفیه خانه و جلوگیری از مصرف گازوئیل بدین منظور و ارسال مازاد آن به شبکه توزیع گاز مصرف شود.

استان کردستان برق پرورش ماهی پوشش شرکت آب و فاضلاب صنعت کشاورزی کود گاز هیئت مدیره
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر