کد خبر: 248189 A

کارشناس دارویی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کاشان:

حفظ سلامت، مهم‌ترین دلیل مبارزه با قاچاق دارو در کشو است.

کارشناس دارویی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کاشان گفت: حفظ سلامت، مهم ترین دلیل مبارزه با قاچاق دارو در کشور است.

به گزارش خبرنگار ایلنا در کاشان، دکتر زهره جلوداریان در گفتگو با خبرنگاران با اعلام این مطلب تاکید کرد: مبارزه با قاچاق دارو، نه فقط به خاطر زیان‌های مالی که برای اجتماع دارد بلکه بیشتر به خاطر حفظ سلامت مردم در سرلوحه­ی مبارزه با قاچاق کالا قرار دارد.

دکتر جلوداریان، با اشاره به اینکه قاچاق دارو نسبت به اغلب کالاها، قاچاق دوطرفه است، گفت: از یک طرف اقلام دارویی زیادی به کشورهای همسایه قاچاق می­‌شود و از سوی دیگر محموله­‌های داروهای قاچاق و تقلبی از مسیرهای غیر قانونی، توسط افراد و شبکه­ها به کشور وارد می­‌شوند.

وی، مهم‌ترین دلیل قاچاق دارو به خارج از کشور وجود اختلاف بین قیمت دارو در بازارداخلی و بازارهای خارجی به‌ویژه کشورهای همسایه عنوان کرد.

مدیر نظارت بر امور دارو و مواد مخدر دانشگاه، داروهای بیماران خاص مانند انواع پیوند ها، داروهای شیمی درمانی و… را از جمله داروهای پرطرفدار برای قاچاق به کشورهای همسایه نام برد و اذعان داشت: داروهای سقط آور، انواع داروهای مخدر و روان گردان، هورمون های جنسی، داروهای نیرو زا و مکمل ها ی ورزشی اندام از جمله داروهای قاچاق وارد شده به کشور است.

دکتر جلوداریان، تفکیک کالاها و داروهای اصلی از نوع تقلبی با ایجاد برچسب کد رهگیری و اصالت که امکان استفاده از نرم افزاری قابلیت نصب بر روی تلفن های همراه را دارد، نخستین راهکار وزارت بهداشت در مبارزه قاچاق دارو نام برد.

کارشناس دارویی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کاشان، برخورد شدید با متخلفان را راهکار دیگر وزارت بهداشت در این خصوص عنوان کرد و افزود: قانون جدید مبارزه با قاچاق و آیین نامه های این قانون بسیار محکم تر از قبل هستند و به مسئولین دارویی کشور ظرفیت برخورد شدید با قاچاقچیان را می دهد و امیدواریم دستگاه های دیگر هم در این راستا همکاری کنند.

آیین نامه دارو دانشگاه علوم پزشکی زهره سلامت شیمی قاچاق مبارزه با قاچاق کالا مواد مخدر وزارت بهداشت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر