کد خبر: 189801 A

یک عضو تیم گردشگران هلندی؛

یک عضو تیم گردشگران هلندی، مجموعه ساختار و اساس مجموعه باستانی شهر زیر زمینی نوش آباد را نماد و سمبل صلح‌طلبی و نوع‌دوستی مردم ایران در طول تاریخ توصیف کرد.

یک عضو تیم گردشگران هلندی، مجموعه ساختار و اساس مجموعه باستانی شهر زیر زمینی نوش آباد را نماد و سمبل صلح طلبی و نوعدوستی مردم ایران در طول تاریخ توصیف کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری ایلنا در آران و بیدگل، «یوری هگلند» در دیدار از مجموعه باستانی شهر زیر زمینی نوش آباد ذر گفتگو با خبرنگاران گفت: ایران یک کشور با آثار فراوان فرهنگی با پشتوانه کهن تاریخ و تمدن است اما رسانه‌های غربی، ایران را یک کشور سیاسی معرفی می‌کنند.

این تولید کننده برنامه‌های اینترنتی اظهار داشت: برای افتخار ایرانیان و شکوه تمدن فرهنگی ایران، همین شهر زیرزمینی نوش‌آباد، هم کافی است در حالی که زندگی در سراسر این کشور، افتخار آمیز است اما به خوبی معرفی نمی‌شود.

وی تصریح کرد: مجموعه باستانی شهر زیرزمینی نوش آباد، یک اثر تعجب برانگیز و شگفت انگیز در نوع ساختار و یک تعریف از نوع تفکر و اندیشه و فرهنگ بشر دوستانه ایرانیان می‌باشد که منحصر به فرد است.

این گردشگر هلندی افزود: تاسف برانگیز است که به آثار بی‌نظیر و تاریخی ایران چندان توجهی نمی‌شود، در حالی که ترکیه به کاپادوکیه افتخار می‌کند که یک معماری ایرانی است و یا در کشور ما، به یک قبرستان قدیمی افتخار می‌کنند.

وی تاکید کرد: مهم‌ترین هدف من از سفر در جهان، شناخت فرهنگ‌ها است، فرهنگ کشور‌ها و مناطق، خواندنی نیست و باید از نزدیک لمس کرد و ایران یک کشور پرافتخار با فرهنگی اثرگذار است.

وی تصریح کرد: در یک ماه زندگی با مردم مناطق مختلف ایران فهمیدم که ایرانیان، مردمی با ذهن باز، رفتاری مودبانه و اخلاقی انسانی هستند در حالی که در بسیاری از کشور‌ها، این رفتار دوستانه را نمی‌توان سراغ گرفت.

هگلند گفت: معرفی آثار تاریخی ایران، بهترین تعریف از صلح دوستی و انسان دوستی ایرانیان است به طوری که آن‌ها که به ایران سفر داشته‌اند می‌گویند، خوش به حالتان که به ایران می‌روید و ایکاش بتوانیم برای دومین مرتبه هم سفر کنیم.

وی تاکید کرد: خوشبختی من است که برای دومین مرتبه به ایران سفر کرده‌ام زیرا سفردو هفته‌ای در سال قبل، فرصت کمی بود

اما حالا صبورانه و با آرامش سفر می‌کنم.

آثار تاریخی ایران باستانی ترکیه تمدن جهان ذهن رسانه های غربی مردم ایران معماری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر