کد خبر: 997471 A

کارگران ابنیه فنی خطوط راه‌آهن ضمن گرامیداشت ۲۹ آبان (سالروز تصویب قانون کار) می‌گویند: توقع کارگران خطوط ابنیه فنی راه‌آهن در این روز اجرای طرح تجمیع و طبقه‌بندی مشاغل است.

تعدادی از کارگران ابنیه فنی راه‌آهن در گفتگو با خبرنگار ایلنا، در ارتباط با توقعات کارگران ابنیه فنی در سالروز تصویب قانون کار گفتند: حدود هفت هزار کارگر ابنیه فنی به صورت پیمانکاری حافظ امنیت ریلی کشور هستند که نسبت به‌ عدم اجرای طرح تجمیع و طرح طبقه‌بندی مشاغل خود انتقاد دارند.

آن‌ها با بیان اینکه همه ما کارگران نگهداری خط و ابنیه فنی تحت مسئولیت چندین شرکت پیمانکاری با حداقل حقوق و مزایا در نواحی و مناطق محروم کشور مشغول کار هستیم، در ادامه گفتند: ما خواستار اجرای طرح تجمیع و قرارگیری کارگران نگهداری خط و ابنیه فنی راه‌آهن در این طرح هستیم و متاسفانه علیرغم درخواست‌های مکرر، این طرح هنوز برای کارگران ابنیه فنی اجرایی نشده است. تجمیع کارگران پیمانکاری شرکت‌های مختلف موجب یکسان‌سازی شرایط کار می‌شود و نظارت و اجرای قانون را تسهیل می‌نماید.

به گفته کارگران خطوط ابنیه فنی راه‌آهن؛ تعداد کمی از کارگران در واحد علائم تهران و نگهداری اراک مشمول طرح تجمیع شده‌اند ولی این قانون برای سایر کارگران خطوط ابنیه فنی اجرایی نشده است و به‌رغم پیگیری‌های فراوان کارگران ابنیه فنی، هنوز هیچ حمایتی از طرف مسئولان، شامل حال آنها نشده است. این درحالی‌ست که کارگران ابنیه فنی در تمامی فصول و در سرما و گرما به کارهای سخت و طاقت‌فرسا مشغول هستند.

طبق اظهارت کارگران ابنیه فنی؛ تجمیع کارگران پیمانکاری شرکت‌های مختلف موجب یکسان‌سازی شرایط کار می‌شود و نظارت و اجرای قانون را تسهیل می‌نماید.

همچنین برخی از این کارگران خواستار اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل خود هستند که طبق قانون باید در شرکت‌های دارای پرسنل بالای ۵۰ نفر اجرایی شود.

آنها از پرداخت نامنظم حقوق و تشکیل نشدن نهاد صنفی برای مطالبات بر زمین مانده خود نیز انتقاد کردند.

این کارگران افزودند: تقویت امنیت شغلی و جلوگیری از اخراج سلیقه‌ای کارگران و وصول مطالبات معوقه مزدی و بیمه‌ای کارگران در گرو ایجاد تشکل‌های مستقل کارگری است.

این کارگران با بیان اینکه نبود ایمنی و بهداشت پیشگیرانه بویژه در ایامی که کرونا امنیت جانی همه را به خطر انداخته، باعث نگرانی کارگران شده است، در پایان افزودند: عقیده داریم که اگر در محیط کارمان امکان تشکیل نهاد صنفی کارگری وجود داشته باشد دست‌کم وضعیت مبهم پیش آمده تا حد قابل چشمگیری شفاف‌سازی خواهد شد.

کارگران ابنیه فنی کارگران راه /اهن تجمیع وطبقه بندی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر