کد خبر: 993985 A

محجوب:

دبیرکل خانه کارگر، در برنامه تلویزیونی به وقت ایران، بر لزوم ارائه آموزش‌های ایمنی و حفاظت فنی به کارگران تاکید کرد و خواستار توجه وزارتخانه‌های کار و بهداشت به مسئولیت‌های قانونی‌شان در این حوزه شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، علیرضا محجوب (دبیرکل خانه کارگر) در برنامه به وقت ایران که به صورت هفتگی از شبکه آموزش سیما پخش می‌شود، با اشاره به لزوم اجرای ماده ۹۶ قانون کار، گفت: «قانوگذار در ماده ۹۶ قانون کار، مسئولیت‌هایی را در حوزه حفاظت فنی برای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی پیش‌بینی کرده است.» 

دبیرکل خانه کارگر افزود: «این مسئولیت‌ها شامل بازرسی، نظارت و آموزش به کارگران می‌شود. در تبصره ۱ این ماده هم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به عنوان مسئول برنامه‌ریزی، کنترل، ارزشیابی و بازرسی در زمینه بهداشت کار و درمان کارگری معرفی شده است.» 

وی افزود: «متاسفانه در این زمینه اقدامات حمایتی و آموزشی به درستی انجام نشده‌اند و کارفرمایان هم در آموزش کارگران کوتاهی می‌کنند. برای نمونه کارگران ساختمانی از آموزش‌های ایمنی بی‌بهره هستند.» 

محجوب با تاکید بر لزوم استفاده از پژوهش‌های روز در حوزه حفاظت فنی، گفت: «انتظار داریم که بررسی و تحقیق همه‌جانبه‌ای صورت گیرد و پژوهش‌های جدید با استانداردهای حفاظت فنی منطبق شوند.» 

دبیرکل خانه کارگر با بیان اینکه در موضوع ایمنی تنها جان کارگران مطرح نیست، گفت: «بسیاری از آنها انگشت‌ها و قسمت‌های دیگر بدنشان را از دست داده‌اند. مسئولیت‌های ترسیم شده برای دستگاه‌های نامبرده، از این جهت اهمیت دارد که صحبت از مرگ، قتل و قطع عضو کارگر است.» 

وی افزود: «ممکن است که با قطع انگشت یک نفر؛ بدن او بی‌نقص به نظر رسد؛ اما نداشتن انگشت به راحتی انسان را از حیز انتفاع ساقط می‌کند. حال نمی‌توان گفت که چون وزارت کار به تعداد کافی بازرس ندارد، پس این حوادث اتفاق می‌افتد. در جایی که صحبت از مخاطرات جانی مطرح است و با مرگ انسان سر و کار دارد، این صحبت‌ها قابل درک نیست.» 

وی با اشاره به توقف فعالیت‌های اداره کل بهداشت حرفه‌ای وزارت بهداشت، گفت: «در شرایطی که جان و جسم کارگران در خطر نابودی است، از سال‌ها پیش اداره کل مسئول این حوزه در وزارت بهداشت، فعالیت‌هایش را متوقف کرد.» 

محجوب در پایان از نمایندگان مجلس و مدیران وزارتخانه‌های کار و بهداشت خواست که به سرعت وارد عمل شوند و سازوکارهای نظارت، آموزش و بازرسی از کارگاه‌ها را فعال کنند.

قانون کار مرگ حوادث کار وزارت تعان، کار و رفاه اجتماعی حوادث قطع عضو بهداشت کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی عیلرضا محجوب حفاظت فنی ماده ۹۶ قانون کار
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر