کد خبر: 993694 A

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور گفت: تشکیل «بانک ملی اطلاعات استادکاران مهارتی» را در دستور کار این سازمان قرار داده ایم.

به گزارش ایلنا به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، «علی اوسط هاشمی» رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور در نشست مشترک توسعه همکاری‌های مهارتی سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور و صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیا و بهره‌برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی گفت: تشکیل «بانک ملی اطلاعات استادکاران مهارتی» در تمامی استان‌ها با شناسایی استادکاران و صاحبان سبک و مهارت در دستور کار ادارات کل آموزش فنی و حرفه‌ای استانی قرار گرفته است. 

وی تصریح کرد: استادکارانی که در سنجش مهارت و صلاحیت حرفه‌ای سازمان فنی و حرفه‌ای کشور شرکت کنند در صورت احراز صلاحیت حرفه‌ای از «گواهی نامه مهارت با اعتبار جهانی» و درصورت تمایل می‌توانند مجوز تأسیس آموزشگاه آزاد فنی و حرفه‌ای بگیرند. 

وی با بیان اینکه به جریان‌سازی ملی برای توسعه و توانمندسازی بخشی از جامعه در حوزه اماکن و بناهای تاریخی و فرهنگی نیاز داریم تا بتوانیم از طریق مهارت، در این زمینه اشتغال‌زایی داشته باشیم. 

هاشمی با تأکید بر این که توانمندسازی سرمایه‌های انسانی، اولویت اصلی نظام آموزشی کشور باشد، گفت: در حوزه بناهای تاریخی باید احیا و بازسازی، مرمت، صیانت و خلق و به تصویر کشاندن مهارت ایرانی را سرلوحه کار قرار دهیم. 

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور با بیان این که در سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور به دنبال تخصصی کردن آموزش‌ها هستیم، افزود: آموزش را بین تمام شرکایی که مسئولیت آموزش و تخصص لازم را دارند، توزیع می‌کنیم. 

هاشمی در این نشست ایجاد «دپارتمان ملی فرش ایران» و «دپارتمان ملی آثار و بناهای تاریخی و فرهنگی» رانیز اقدامی موثر برای احیای ارزش صنایع دستی و بناهای تاریخی عنوان کرد و گفت: برگزاری «مسابقه ملی مهارت مرمت بناهای تاریخی» و «مسابقه ملی مهارت فرش دستباف» در استان‌هایی که در این حوزه‌ها قطب هستند با هدف جهانی کردن این مسابقات تأکید کرد. 

وی با اعلام آمادگی سازمان فنی و حرفه‌ای کشور برای سنجش مهارت قالی بافانی که توسط صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف معرفی می‌شوند، گفت: برای شرکت کنندگانی که مهارت و تخصص‌شان در سنجش، تأیید شود، گواهی نامه مهارت صادر می‌شود و در صورت نیاز به دوره آموزش تکمیلی برای ارتقای کیفیت کار معرفی می‌شوند. 

وی خطاب به نمایندگان صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیا و بهره‌برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی گفت: صندوق در حوزه کاری خود آسیب‌شناسی و نیازسنجی لازم را انجام دهد و مشخص شود که سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور در حوزه مرمت بناهای تاریخی به ویژه در حوزه توانمندسازی سرمایه‌های انسانی چه همکاریهایی می‌تواند داشته باشد.

بانک ملی اطلاعات استادکاران مهارتی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر