سرخط خبرها:
کد خبر: 986856 A

به نظر می‌رسد باتوجه به گسترش موج بیکاری، قرار است به کارگرانی که قرارداد مکتوب ندارند نیز بیمه بیکاری تعلق بگیرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، بسیاری از کارگران شاغل به خصوص در بخش خدمات که در ماه‌های اخیر به خاطر کرونا، شغل خود را از دست داده اند، فاقد قرارداد مکتوب با کارفرما هستند. قرارداد این گروه از کارگران، به اصطلاح شفاهی است اما حقوق آن‌ها هرماه به حسابشان واریز شده و حق بیمه نیز به تامین اجتماعی پرداخت شده است.

تا پیش از این، این گروه از کارگران به دلیل نداشتن قرارداد مکتوب، در گرفتن بیمه بیکاری با دردسرهایی مواجه بوده اند؛ اما به نظر می‌رسد قانون منعی برای دریافت بیمه بیکاری آن‌ها نداشته باشد. ماده ۶ قانون تامین اجتماعی می‌گوید: برای دریافت مقرری، بیمه شده باید قبل از بیکار شدن حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت بیمه را داشته باشد.

قرارداد شفاهی در ادبیات کار، به نوعی قرارداد دائم محسوب شده و کارگران دارای این نوع قرارداد، در صورت تعدیل باید بتوانند از مقرری بیکاری استفاده کنند.

در روزهای اخیر، مسعود بابایی، مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری گفته است: مشمولین فاقد قرارداد موقت کماکان با دارا بودن شش ماه سابقه موضوع حکم مقرر در ماده ۷ قانون بیمه بیکاری، مشمول بیمه بیکاری هستند.

در شرایطی که صف انتظار بیمه بیکاری بسیار طولانی است و بسیاری از ثبت‌نام‌کنندگان در بهار امسال هنوز نتوانسته‌اند مقرری بیکاری دریافت کنند، باید منتظر ماند و دید برقراری مقرری بیکاری برای فاقدان قرارداد، چه زمانی به ثمر می‌نشیند.

بیمه بیکاری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر