کد خبر: 981593 A

نامه سرگشاده شبکه یاری کودکان کار خطاب به وزیر آموزش و پرورش:

شبکه یاری کودکان کار در نامه‌ای سرگشاده خطاب به وزیر آموزش و پرورش، خواستار فراهم کردن امکانات آموزش رایگان برای همه دانش‌آموزان شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، شبکه یاری کودکان کار در نامه‌ای سرگشاده خطاب به وزیر آموزش و پرورش، خواستار تامین امکانات رایگان آموزشی برای همه دانش‌آموزان کشور شد.

در این نامه آمده است:

همانگونه که استحضار دارید بنا به اصل ۳۰ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، دولت موظف است وسایل آموزش و پرورش رایگان را برای همه ملت تا پایان دوره متوسطه فراهم سازد. در پیمان نامه جهانی حقوق کودک هم که کشور ما در سال ۷۳ به آن ملحق شده و متعهد به اجرای مفاد آن شده است برای حق برخورداری از آموزش و تحصیل همه کودکان تاکید داشته و ماده ۲۸ این تعهد بین‌المللی برخورداری از آموزش با کیفیت را حق همه کودکان می‌داند. در سال تحصیلی قبل و پس از بحران همه‌گیری کرونا در موج اول و تبعا غافلگیر شدن همه بخش‌های اجرایی کشور، هر چند راه‌اندازی برنامه شاد به‌طور شتابزده و با اشکالات فراوان توسط حضرتعالی اعلام شد اما واقعیت این است که زیرساخت‌های لازم برای آموزش‌های مجازی در آموزش و پرورش نیز فراهم نبوده و تنها هر مدرسه به فراخور توان و خلاقیت مسئولین مدرسه، توانستند سال تحصیلی را بدون توجه به کیفیت ارائه مطالب و تفهیم دروس و میزان یادگیری دانش آموزان به پایان ببرند. در این میان دانش‌آموزانی که والدین آن‌ها توانایی تامین گوشی یا تبلت مورد نیاز را نداشتند، از حداقل‌های آموزشی که در فضای مجازی ارائه شد هم بی‌بهره بوده‌اند.

جناب آقای وزیر در اواسط مرداد ۹۹ آن چه از قول جنابعالی در رسانه‌ها نقل شده بود گویا از تعداد ۱۴ میلیون دانش‌آموز، فقط ده میلیون در شبکه شاد ثبت‌نام کرده بودند که با این حساب احتمال ترک تحصیل حدود چهار میلیون دانش آموز زنگ خطری بسیار مهم است که تصمیم دوگانه شما مبنی بر ” هم بازگشایی مدرسه و هم آموزش مجازی” شاید در راستای نگرانی از دور ماندن دانش آموزان فاقد امکانات سخت‌افزاری از تحصیل اتخاذ شده است، اما واقعیت آن است که هم کادر مدرسه و هم والدین به دلیل خطراتی که جان دانش آموزان و معلمان را تهدید می‌کند، بخشنامه‌های پی در پی شما را جدی نگرفته‌اند و حتی آن دستور” نظم پادگانی “مورد نظر رئیس جمهور هم در استقبال والدین و دانش آموزان از مدارس تاثیری نداشت. اگر در کشورهایی احیانا هر دو امکان حضوری و مجازی را برای دانش آموزان تدارک دیده‌اند به این دلیل است که از طرفی والدین و بچه‌ها به توانایی مدارس در حفاظت از جان بچه‌ها اعتماد دارند، تعداد دانش آموزان هر کلاس و فاصله اجتماعی بین آنان رعایت شده و از طرف دیگر امکانات و تجهیزات پیشگیری نظیر ماسک و مواد ضدعفونی‌کننده و شوینده به راحتی در دسترس قرار داشته و خانواده‌ها توانایی تامین آن را دارند. امکاناتی نظیر گوشی و تبلت هم به راحتی در دسترس بوده و اینترنت رایگان پرسرعت در اختیار دانش‌آموزان قرار دارد.

در ادامه این نامه می‌خوانیم: حضور پرشمار کودکان شاغل در خیابان‌ها و کارگاه‌های زیرزمینی به جای نشستن در پشت میز مدرسه، عدم توجه به آموزش و تحصیل کودکان از نمودهای آشکار بی‌عدالتی در چرخه آموزشی است. ضمن اینکه با مقایسه امکانات آموزشی بین کلانشهرها و شهرهای کوچک، بین شهرها و روستاها، مدارس غیرانتفاعی خاص و مدارس دولتی و شمال و جنوب شهرها، این تضاد آشکار را که از ناکارآمدی سیاستگزاری‌های اقتصادی و اجتماعی و توزیع ناعادلانه ثروت و امکانات و شکاف روز افزون طبقاتی طبقاتی حکایت دارد، می‌توان درک کرد.

هزینه‌های آموزشی کارگران ترک تحصیل دانش‌آموزان طبقه کارگر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر