کد خبر: 981299 A

علی اوسط هاشمی:

معاون وزیر کار و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور در دیدار با رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به افزایش شمار دانشجویان فارغ التحصیل فاقد مهارت، بر تحقق شعار هر دانشجو یک مهارت تأکید کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور، علی اوسط هاشمی با هدف گسترش همکاری‌های مهارتی بین دو دستگاه، ۲۰ مهرماه سال جاری با محمدمهدی طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی دیدار کرد.

بنا براین گزارش، هاشمی با اشاره به آمارفارغ التحصیلان دانشگاهی متقاضی مهارت‌آموزی گفت: جریان‌سازی در حوزه مهارت آموزی با اجماع شرکای اجتماعی مانند دانشگاه آزاد می‌تواندص به ارتقای وزن اجتماعی مهارت در جامعه منجر شود.

او بیان کرد: در این برهه زمانی، جامعه به نیروی ماهر تکنسین نیاز دارد و در گفتگو با اتاق‌های اصناف، بازرگانی و صنایع و بررسی بازار کار کمبود نیروی ماهر و تکنسین در بازار کار به خوبی احساس می‌شود.

معاون وزیر کار با پیشنهاد اجرای طرحی مانند همکاری سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای با آموزش و پرورش در شاخه کار دانش و ایران مهارت (طرح آموزش مهارت به دانش آموزان) برای دانشجویان گفت: برای هدایت فارغ التحصیلان دانشگاهی به سوی مهارت آموزی، سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور آمادگی دارد تا با گنجاندن واحدهای عملی در کنار دروس تئوری و در اختیار قرار دادن مراکز آموزشی خود برای آموزش دانشجویان دانشگاه آزاد زمینه مهارت آموزی را برای این قشر فراهم کند.

همچنین هاشمی در همین رابطه از تجربه موفق ایجاد ۴۰ مرکز آموزشی در پادگان‌ها برای مهارت آموزی سربازان در ۲ ماهه نخست دوران خدمت و سنجش و مشاوره آنان توسط سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای خبر داد.

در ادامه هاشمی گفت: با ایجاد «مراکز مشاوره و هدایت شغلی» و راه اندازی این مراکز، زمینه هدایت شغلی فارغ التحصیلان بر موضع مهارت فراهم می‌شود.

او گفت: با هدایت شغلی دانشجویان و سنجش مهارت پیش از فارغ التحصیلی در یک رشته مهارتی خاص متناسب با رشته دانشگاهی زمینه مهارت آموزی از بدو ورود به دانشگاه تا بالاترین سطح مدرک دانشگاهی فراهم می‌شود.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور ادامه داد: به عنوان پایلوت این همکاری مشترک، در مرحله نخست واحدهای عملی سطح کاردانی دانشگاه آزاد اسلامی توسط سازمان اجرا می‌شود.

معاون وزیر کار گفت: تلفیق پودمان‌های مهارتی مطابق با استانداردهای سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور با آموزش‌های آکادمیک می‌تواند تحول جدی در زمینه ارتقای مهارت دانشجویان به وجود آورد.

هاشمی ابراز امیدواری کرد: با اجرای این طرح، سنجش مهارت دانشجویان پیش از پایان تحصیلات، صدور گواهینامه مهارتی ضمیمه مدرک پایان دانشجویی، برگزاری دوره‌های مهارتی برای دانشجویان در مراکز آموزشی سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور محقق شود.

در ادامه این نشست، محمدمهدی طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی بر لزوم کارآفرینی و ارتقای شایستگی حرفه‌ای نیروی انسانی تأکید کرد و با اشاره به اجرای موفق طرح پویش در زمینه صنعت در استان اصفهان گفت: در این طرح ۸ واحد کارورزی به واحدهای درسی دانشجویان افزوده شده است که در آن دانشجو در مراکز صنعتی به کار می‌پردازد و سپس مدرک مهارتی دریافت کند.

او تصریح کرد: سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور با محوریت حرکت به سوی ایجاد «دانشکده‌های مهارت و کارآفرینی» می‌تواند در طرح پویش وارد شده و تأثیرگذار باشد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: در مدارس عالی مهارت نیز می‌توان به دانشجویان در زمینه صنایع خلاق مهارت‌های لازم را آموزش داد تا گروه مخاطب پس از اتمام تحصیلات به شغل دست یابند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی آمادگی خود را برای همکاری در زمینه تدوین برنامه درسی جدید «مهارت محور» در تحصیلات تکمیلی مانند مدل کاردانش اعلام کرد.

طهرانچی همچنین از ایجاد شعب دانشگاه آزاد در دو کشور همسایه افغانستان و عراق سخن گفت و ادامه داد: در این دو کشور نیز نیاز بسیاری به نیروی کار ماهر وجود دارد که با همکاری سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور می‌توان در این بخش ورود کرد.

در ادامه مقرر شد تفاهم نامه بین دو دستگاه بازنگری شده و در قالب قوانین شورای عالی مهارت و مطابق با نیاز جامعه به مهارت آموزی با تشکیل کمیته کاری نمایندگان دو دستگاه ظرف ۱۵ روز آینده تفاهم نامه جدید منعقد شود.

بنا براین گزارش، مشارکت در تدوین طرح هم ترازی گواهینامه‌های مهارتی با واحدهای درسی دانشگاهی با فراهم کردن زمینه پذیرش استانداردهای شغلی آموزش داده شده به عنوان قسمتی از واحدهای درسی دانشگاهی، کارآموزی دانشجویان در مراکز دولتی وخصوصی سازمان و سنجش مهارت آنان قبل پایان تحصیلات، مشارکت در تدوین محتوای آموزش الکترونیکی و بهره گیری از ظرفیت‌های دو طرف، برگزاری مسابقات اساتید و مدرسان و مربیان دانشگاه‌ها و سازمان تحت عنوان «مسابقات آزاد خبرگان» به صورت مشترک، آموزش مدرسان در مرکز تربیت مربی از توافقات طرفین در نشست مذکور بود.

همچنین در خصوص انجام همایش و پژوهش‌های مشترک در حوزه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای، به اشتراک‌گذاری بانک‌های اطلاعاتی به ویژه آخرین مدرک تحصیلی افراد، دوره‌های مهارت‌های طی شده توسط هر فرد، تقاضاسنجی دوره‌های مهارتی مورد نیاز و استفاده از ظرفیت بخش غیردولتی و آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای آزاد تابعه سازمان در اجرای آموزش‌های مورد نیاز بازار کار از دیگر موضوعات مشترک مطرح شده بین دو دستگاه بود.

فنی و حرفه ای مهارت آموزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر