کد خبر: 980169 A

گزارش اشتغال تابستان امسال نشان می‌دهد؛

روند کاهشی تعداد شاغلان کشور در تابستان امسال نیز ادامه یافته و بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از تعداد شاغلان کاسته شده است.

 به گزارش خبرنگار ایلنا، گزارش مرکز آمار درباره نرخ بیکاری در تابستان ۹۹ حاکی از این است که نرخ بیکاری تک رقمی شده، اما به نحو هشدار دهنده‌ای مشارکت اقتصادی در ایران بازهم کاهش یافته است.

بررسی نرخ بیکاری افراد ١٥ ساله و بیش‌تر نشان می‌دهد که ۹.۵ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، بیکار بوده‌اند. بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری حاکی از آن است که این شاخص، نسبت به فصل مشابه در سال ١٣٩٨، ١.٠ درصد کاهش یافته است.

در تابستان ١٣٩٩، به میزان  ۴۱.۸ درصد از جمعیت ١٥ ساله و بیش‌تر از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته‌اند. بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی حاکی از آن است که این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (تابستان١٣٩٨) ٣.١ درصد کاهش یافته است.

جمعیت شاغلان ١٥ ساله و بیشتر در این فصل ٢٣ میلیون و ٥٤٢ هزار نفر بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل تقریبا یک میلیون و دویست و ده هزار نفر کاهش داشته است. بررسی اشتغال در بخش‌های عمده اقتصادی نشان می‌دهد که در تابستان ١٣٩٩، بخش خدمات با ۴۸.۱ درصد بیش­‌ترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. در رتبه­ های بعدی بخش‌های صنعت با ۳۳.۴ درصد و کشاورزی با ١٨.٥ درصد قرار دارند.

نرخ بیکاری جوانان ١٥ تا ٢٤ ساله حاکی از آن است که ۲۳.۱ درصد از فعالان این گروه سنی در تابستان ١٣٩٩ بیکار بوده‌اند. بررسی تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان می‌دهد، این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (تابستان ١٣٩٨) ٣.٠ درصد کاهش یافته است.

اشتغال بیکاری مشارکت اقتصادی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر