کد خبر: 978243 A

عضو هیات مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار:

حبیبی گفت: مزد منطقه‌ای منجر به مهاجرت گسترده به مناطق مرکزی می شود و به تمرکزگرایی در کشور دامن می‌زند. به همین خاطر به نظر نمی‌رسد این موضوع دردی از مشکلات دستمزدی کارگران را حل کند.

حسین حبیبی (عضو هیات مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار) در گفتگو با خبرنگار ایلنا، درباره طرح موضوع مزد منطقه‌ای گفت: طبق ماده ۴۱ قانون کار، شورای عالی کار باید حداقل دستمزد را بر اساس یکی از دو معیار نقاط مختلف یا صنایع مختلف تعیین کند. اما این موضوع نیاز به زیرساخت‌های کافی دارد که ما فاقد آن هستیم. همینطور بانک مرکزی باید میزان تورم یا سبد معیشت خانوار را بر اساس هر منطقه اعلام کند که به نظر بسیار بعید می‌رسد. 

حبیبی در ادامه گفت: علاوه بر نبود زیرساخت‌ها، باید بدانیم که پس از تصویب قانون کار، حداقل دستمزد و مزد، همواره به صورت ملی و سراسری تعیین شده است. اگر بخواهند مزد را منطقه‌ای کنند، عواقب منفی زیادی را در پی خواهد داشت. 

این فعال کارگری در پایان گفت: مزد منطقه‌ای منجر به مهاجرت گسترده به مناطق مرکزی می‌شود و به تمرکزگرایی در کشور دامن می‌زند. به همین خاطر به نظر نمی‌رسد این موضوع دردی از مشکلات دستمزدی کارگران را حل کند.

تورم حداقل دستمزد کارگری وزارت تعان، کار و رفاه اجتماعی کمیته مزد شورای عالی کار دستمزد منطقه‌ای سبد معیشت خانوار
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر