کد خبر: 977270 A

وزیر کار:

محمد شریعتمداری پس از جلسه نقش تأمین اجتماعی در جهش تولید، گفت: این مراسم در جهت حل مشکلات واحدهای تولیدی و برای جهش تولید در امسال بود و در ۶ سرفصل مسائل مهم مشکلات واحدهای تولیدی بررسی شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در جلسه هم اندیشی و گفتگو با کارفرمایان و مسئولان اتاق بازرگانی و سازمان تامین اجتماعی گفت: سازمان تأمین اجتماعی برای تسهیل کسب وکار ۲ هزار بخشنامه را بازنگری کرده و در ۶۰ بخشنامه خلاصه کرده است.

 محمد شریعتمداری سپس درباره نقش تأمین اجتماعی در جهش تولید، گفت: این مراسم در جهت حل مشکلات واحدهای تولیدی  و برای جهش تولید در امسال است و در ۶ سرفصل مسائل مهم مشکلات واحدهای تولیدی بررسی شده است. 

وی افزود: در این جلسه مواردی که مورد مطالبه کارفرمایان بود، مطرح و تصمیماتی در این خصوص اتخاذ شد؛ از جمله این تصمیمات حضور بیشتر کارفرمایان و نمایندگان آنها در هیأت امنای سازمان تأمین اجتماعی است. ما نیز پذیرفتیم که یک نفر از اعضای دولتی هیأت امنای سازمان تأمین اجتماعی و صندوق‌های تابعه را کاهش دهیم و یک نفر به نمایندگان جامعه کارفرمایی اضافه کنیم. به این ترتیب، کارفرمایان مشارکت بیشتری در نقش شرکای اجتماعی سازمان تأمین اجتماعی و صندوق‌ها داشته باشند.  

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار کرد: همچنین از هفته آینده نمایندگان کانون عالی بازنشستگان کشور که عضو سازمان تأمین اجتماعی هستند، در جلسات هیأت امنا به عنوان عضو مهمان حضور مؤثر داشته باشند تا در جریان خط مشی، سیاستگذاری، بودجه و گزارش‌های سازمان تأمین اجتماعی و صندوق‌های تابعه قرار گیرند.  

شریعتمداری در ادامه گفت: سازمان تامین اجتماعی مهمترین سازمان اجتماعی کل کشور است. این سازمان کار بسیار بزرگی را به نام تنقیح و اصلاح مقررات حاکم بر سازمان را انجام داده است. هم اکنون بیش از ۲ هزار دستورالعمل مورد بازنگری قرار گرفته و مقرر شده است در حدود ۶۰ بخشنامه خلاصه شوند تا از کارفرمایان حمایت کافی در جهت رونق تولید صورت پذیرد؛ زیرا تکثر بخشنامه‌ها مشکلاتی را برای کارفرمایان و شرکای اجتماعی این سازمان ایجاد کرده بود. هم اکنون کار تهیه ۵۶ بخشنامه به اتمام رسیده است و باقی مانده بخشنامه‌ها نیز به مرور اصلاح خواهد شد.

وی افزود: سیاست ما در سازمان تامین اجتماعی هرماه یک گام به پیش در ماه های آینده است. ما همچنین در بحث هیات های تشخیص و تجدید نظر اصلاحاتی را برای تامین نظر کارفرمایان مدنظر داریم تا مسائل آنان رفع شود. همچنین می خواهیم با شفاف سازی مقررات تأمین اجتماعی، یکی از مشکلات بر سر راه واحدهای تولیدی در سال جهش تولید هرچه بیشتر رفع شود؛ برخی قوانین نیز نیازمند اصلاح است که به مجلس شورای اسلامی تقدیم خواهد شد. هم اکنون مشارکت و همکاری خوبی برای اصلاح قوانین با مجلس شورای اسلامی داریم. تمام تلاش ما این است که با کمترین فساد و بیشترین بهره برای تولید این اصلاحات را انجام دهیم.

در پایان این جلسه، همچنین غلامحسین شافعی رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گفت: این جلسه و نشست تأمین اجتماعی و جهش تولید، اقدام عملی برای بهبود فضای کسب و کار در کشور بود و گام بزرگی از سوی وزارت کار و سازمان تامین اجتماعی در جهت رفع دغدغه های کارفرماین و رونق تولید بود.

سازمان تامین اجتماعی کارگری بازنشستگان وزارت تعان، کار و رفاه اجتماعی کارفرمایان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر