کد خبر: 975839 A

بیانیه سازمان نظام پرستاری:

سازمان نظام پرستاری با انتشار بیانیه‌ای درباره مسائل روز پرستاری خطاب به مردم و مسئولان آورده است: «پرستاران خسته‌اند، مردم عزیزرعایت کنید، مسئولان محترم به وعده ها عمل کنید.»

به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان نظام پرستاری، در این بیانیه آمده است: 

سلام بر روح بلند قریب ۵۰ شهید پرستار و سایرمدافعان شهید نظام سلامت. سلام بر هشت ماه دفاع مقدس ایثارگرانه؛ مجاهدانه و مظلومانه سفیدپوشان این مرز و بوم، سلام بر طاقت و صبر زینب گونه ۲۵۰ هزار پرستار و ۵۰۰ هزار مدافع سلامت. 

سلام بر زنان و مردانی که بر تن لباس‌های فضایی دارند و در رگ‌هایشان خون سلیمانی. آنان که در لباس‌های فضایی غیرقابل تحمل و در فضاهای غیرقابل تحمل‌تر زجر می‌کشند تا مردم ایران عزیز زجر نکشند. جان می‌دهند تا برای یکایک ملت غیور ایران لذت زندگی توأم با سلامتی بیافرینند. 

شیر زنان و شیر مردانی که در نهایت غیرت و شرف از شدت فعالیت در شرایط بسیار سخت و نفسگیر، نفس کم می‌آورند تا آحاد ملت ایران از نفس نیفتند. 

سلام بر پرستاری و پرستاران، سلام بر مدافعان سلامت و سلام بر لحظه لحظه‌های ایثار و گذشت و مظلومیت و معصومیت. 

مردم عزیز ایران اسلامی

اگرچه طاقت‌مان زیاد و صبرمان بی‌اندازه است و جانمان را سر دست گرفته‌ایم و فدای نفس‌های‌تان می‌کنیم. اما باور کنید تعدادمان خیلی کم است و از مجموع ۱۱۰ هزار پرستار، حدود ۲۰ هزار نفر تاکنون به ویروس کرونا مبتلا شده اما بازهم ایستاده‌ایم. 

در این شرایط سخت بالغ بر پنج هزار نفر به علت ابتلا به کرونا از گردونه خدمت به شما مردم عزیز خارج شده‌اند و تعداد ۵۰ نفر از بهترین پرستاران در این راه به شهادت رسیده و به ملکوت اعلی پیوستند. 

بار مسئولیت ناشی از هجرت آن‌ها و بار کاری هزاران نفر جداشدگان از خدمت روی دوش زخم خورده ما پرستاران بازمانده، افتاده است. اما به هر قیمتی باشد همچنان مصمم به حمل این بار و رسالت سنگین تا قاف قله عشق با شما هستیم. 

مگر شیرین‌تر از جان و جوانی چیزی داریم که فدای مردم عزیز و این مرز و بوم و آب و خاک کنیم؟ همه شاهدید که در چه شرایطی هستیم و چه می‌کنیم. اگر چه مثل روزهای نخست سرحال نیستیم و در فقد و فراق یاران عزیزمان غصه‌دار و خسته‌ایم اما با تمام توان ایستاده‌ایم، کم هستیم اما هستیم. 

به خاطر خدا و برای شما و برای میهن عزیزمان می‌مانیم؛ تلاش می‌کنیم تا سلامتی را به شما مردم هدیه کنیم. فقط مرگ بین ما و خدمت به شما فاصله خواهد انداخت. 

خواهش می‌کنیم شما نیز با مراقبت از سلامتی خودتان اندکی هوای ما را داشته باشید. این روزها کرونا با کسی شوخی ندارد. اصلا نمی‌خواهیم شما و عزیزان‌تان را در بستر بیماری و روی تخت بیمارستان ببینیم. ملتمسانه از شما می‌خواهیم کمتر تردد کنید. حتما در رفت وآمدهای ضروری ماسک بزنید و پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنید. 

این روزها ظرفیت تخت بیمارستان‌ها پر و خدمت‌رسانی پرستاران موجود بی‌اندازه سخت شده است. اکنون فقط شما مردم هستید که می‌توانید به متوقف شدن چرخش این ویروس منحوس کمک کنید. 

مسئولان محترم

از اینکه صدای ما را می‌شنوید، از اینکه جلسات بسیار زیادی را برای ما تشکیل دادهاید، موافقت‌های قابل توجهی داشته‌اید، ابلاغیه‌های بسیار عالی به دانشگاه‌های علوم پزشکی فرستاده‌اید و… از شما تشکر می‌کنیم. اما واقعا در بیمارستان‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی چه خبر است؟ دانشگاه‌هایی چون گیلان، مازندران، گلستان، اهواز، دزفول، کردستان، خراسان، ایلام و… چه می‌کنند؟ 

تا کی بناست زحمت تمام مسئولان کشور در سطح چند دانشگاه بر باد رود و حوادثی چون مشهد، اصفهان، بابل و… اتفاق بیفتد؟ 

چرا با برخی مسئولان میانی یا عملیاتی در سطح دانشگاه‌ها یا بیمارستان‌ها که با اعمال سلیقه شخصی نه تنها زحمات مقامات بلند پایه کشور را هدر می‌دهند، بلکه باعث بی‌انگیزگی کامل مدافعان سلامت در این روزهای نفس‌گیر می‌شوند. برخورد قاطع نمی‌شود؟ 

بی‌شک برخی رفتارهای خودسرانه در خدمت به مردم و میزان مرگ و میر ناشی از کرونا بسیار تاثیرگذار است. 

در آخرین جلسات برگزار شده با مسئولان سازمان برنامه و وزارت بهداشت، بنا بود وزارت بهداشت، کمیته نظارتی قدرتمندی را برای نظارت بر استخدام‌ها، توزیع مناسب معوقات و تسریع در پروسه اعطای فوق‌العاده ویژه راه بیندازد؛ خوب است نتیجه این نظارت‌ها اعلام شود. 

چرا اولویت‌های تعریف شده در دانشگاه‌های علوم پزشکی با اولویت‌های وزارت بهداشت و سطوح بالاترهم راستا نیست؟ چرا با وجود بیش از هفت هزار میلیارد تومان توزیع شده در دانشگاه‌ها، معوقات پرسنل صفر نمی‌شود؟ چرا کارانه و اضافه کارشان علیرغم جانفشانی‌های پرستاران این‌قدر کاهش یافته است؟ 

در این شرایط که بحرانی‌تر از دوران جنگ است قطعا چند فرمانده گروهان و گردان که مرتب باعث شکست در مواضع و هدررفت روحیات رزمندگان خط مقدم شده‌اند باید عزل شوند. 

امروز مدافعان سلامت در دانشگاه‌های علوم پزشکی خطه شمال کشور به شدت گله‌مند هستند. برخی دانشگاه‌های استان‌های جنوبی و غربی نیز همین طور و با وجود تخصیص بودجه‌های فراوان و به رغم اعطای سهمیه‌های استخدامی و… متاسفانه دست به اقداماتی زده‌اند که باعث دلسردی، موضع گیری و واکنش‌های مدافعان سلامت در این ایام ویژه شده است. 

به این گونه دانشگاه‌های علوم پزشکی که باعث واکنش‌های مدافعان سلامت می‌شوند، توصیه می‌کنیم، ایرادهای موجود را در تیم‌های مدیریتی بیمارستان و دانشگاه‌های خود بجویند و مباد که پرستاران یا غیرپرستاران را مورد پرس و جو قرار دهند. 

سازمان نظام پرستاری همیشه و به ویژه در این شرایط سخت، خدمتگزار مردم و حامی سرسخت تمام کارکنان پرستاری و موظف به پیگیری مسائل حرفه‌ای، صنفی، معیشتی و حقوق همه‌جانبه اعضای خود یعنی همه کادر پرستاری و رده‌های وابسته است و تا حصول نتیجه این مسائل را پیگیری می‌کند. 

از مسئولین کشوری و روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی می‌خواهیم سریعتر به وعده‌های داده شده مبنی بر تسریع در اعطای فوق‌العاده ویژه، تسریع دراستخدام‌ها و تغییر وضعیت‌ها، پرداخت معوقات و… عمل کنند و باعث شوند پرستاران عزیز با دلگرمی و انگیزه کافی به خدمت‌رسانی بپردازند.

کرونا پرستاران کادر درمان سازمان نظام پرستاری بیانیه سازمان نظام پرستاری فوق العاده ویژه پرستاران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر