کد خبر: 975467 A

در شورای عالی آموزش تربیت فنی، حرفه‌ای و مهارتی مطرح شد؛

جلسه شورای عالی آموزش تربیت فنی، حرفه‌ای و مهارتی که در محل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، «محمد شریعتمداری» روز سه شنبه در جلسه شورای عالی آموزش تربیت فنی، حرفه‌ای و مهارتی که در محل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد،  ضرورت توجه به مهارت جوانان را مورد تاکید قرارداد.

به گفته وی، بازار کار پوست اندازی کرده و این وزارتخانه وظیفه دارد که متناسب با این تغییرات برنامه‌های اشتغال خود را هماهنگ و با مشکلات روبرو شود.  

وزیر تعاون افزود: بودجه سالیانه فصل آموزش فنی و حرفه‌ای هشت هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است که  ۸۵درصد آن به حقوق مربیان اختصاص دارد.

وی ضمن تاکید بر کیفیت آموزش فنی و حرفه‌ای، گفت: تضمین کیفیت آموزش فنی، حرفه‌ای و سنجش کیفیت برعهده شورای عالی آموزش تربیت فنی و حرفه‌ای است.

صدور ۶ هزار گواهینامه مهارت سربازان 

فرمانده قرارگاه مهارت آموزی کارکنان وظیفه نیروهای مسلح گفت: مهارت آموزی سربازان برای جامعه ۵۰۰ هزار نفری سربازان وظیفه بازی برد برد است، زیرا نیمی از سربازان پس از خدمت بیکار میشوند.  
سردار مهدی فرحی، خواستار توجه به امر آموزش در سیاست‌های کلان شورای عالی اموزش و تربیت فنی، حرفه‌ای و مهارتی شد.  

وی با اشاره به اقدامهای لازم برای اماده‌ سازی اموزش سربازان گفت: با توجه به اهمیت اموزش در محیط واقعی تا کنون سه هزار کارگاه اماده شده و تا پایان امسال ۱۰ هزار کارگاه دیگر آماده می‌شود ودر نتیجه ۴۰ هزار نفر سرباز می‌توانند گواهینامه مهارتی دریافت کنند.  

سردار فرحی گفت: ۶ ماهه نخست امسال ۶ هزار گواهینامه مهارت برای سربازان صادر شده و این رقم تا پایان امسال به ۱۵ هزار گواهینامه می‌رسد.  

وی با اشاره به تشکیل صندوق توسعه مهارت سربازان گفت: سردار محمد حسین باقری رییس کل ستاد نیروهای مسلح دستور تشکیل صندوق مزبور را ابلاغ کرده و قرار است این صندوق فعال شود.

همچنین در این مراسم محمدرضا سپهری، دبیر شورای عالی آموزش و تربیت فنی، حرفه‌ای ‌مهارتی گفت: بررسیها مشخص میسازد، ۷۵ درصد بودجه سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای مربوط به تملک دارایی هاست و بسیاری از کارگاه‌ها و هنرستانها تجهیزات لازم را ندارند.

در ادامه این جلسه رییس سازمان فنی و حرفه‌ای نیز در سخنانی یادآورشد: وزن اجتماعی مهارت در کشور ضعیف است بنابراین باید از عنصرهای مختلف برای ارتقای نگاه به مهارت استفاده کنیم.  

علی اوسط هاشمی، با تاکید بر توجه به مسابقات جهانی مهارت، گفت: تاکنون حضور در این مسابقات محدود به کارآموزان بود، در صورتی که با توجه به اینکه گروه‌ سنی ۱۵ تا ۲۳ می‌توانند در این مسابقات شرکت کنند دانش‌اموزان، دانشجویان و سربازان نیز می‌توانند در گروه هدف شرکت کننده در این مسابقات قرار گیرند.  

وی افزود: نگاه به مهارت ضعیف است و مسابقات مهارت عیار مناسب را به دست نیاورده‌اند که با جامعه محور کردن مهارت، مهارت در سبد خانوار جای می‌گیرد.

هاشمی گفت: حداقل حضور زنان در مسابقات ملی ۱۴ درصد و مردان ۸۶ درصد است در حالی که در مقیاس جهانی حضور زنان در مسابقات ۳۰ درصد است.  

وی تصریح کرد: ۸۵ درصد جوانان در سطح دیپلم، فوق دیپلم، کارشناسی و دکتری مهارت بازم برای حضور در بازار کار را ندارند.

محمد شریعتمداری‌ بودجه فنی حرفه‌ای شورای عالی آموزش تربیت فنی، حرفه‌ای و مهارتی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر