کد خبر: 973654 A

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، روند شاخص‌های عملکرد اقتصادی و نهادی در ایران را در قالب گزارشی تحقیقی-تحلیلی، بررسی و منتشر کرد.

به گزارش ایلنا، معاونت امور اقتصادی وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی با هدف جمع آوری گزارش‌های بین‌المللی و تحلیل داده‌های آنها در گزارشی تحقیقی-تحلیلی روند شاخص‌های عملکرد اقتصادی و نهادی در ایران را بررسی و با عملکرد سایر کشورها مقایسه کرده است. در مقدمه این گزارش آمده است: رتبه‌بندی کشورها از منظر شاخص‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و ... به منظور یافتن تصویری شفاف از جایگاه آنها در فضای جهانی، موضوعی است که سازمان‌های بین‌المللی به آن توجه دارند.

در این گزارش آمده است: با توجه به کمبود داده‌های اقتصادی و عدم انتشار بسیاری از اطلاعات حیاتی اقتصاد از سوی سازمان‌های دولتی و نهادهای حاکمیتی با استفاده از گزارش‌های بین‌المللی منتشر شده، می‌توان وضعیت ایران را در بسیاری از حوزه‌ها که حتی داده‌ای جمع‌آوری نمی‌شود نیز بررسی و از همه مهمتر امکان مقایسه ایران با سایر کشورها را فراهم کرد.

در تدوین این گزارش از بین ده‌ها گزارش منتشر شده توسط نهادها و سازمانهای معتبر جهانی، ده شاخص بین‌المللی شامل: «شاخص رقابت پذیری جهانی»، «شاخص سهولت کسب و کار»، «شاخص توسعه انسانی»، «شاخص رفاه لگاتوم»، «شاخص بین‌المللی حقوق مالکیت»، «شاخص آزادی اقتصادی»، «شاخص ادراک فساد»، «شاخص نوآوری جهانی»، «شاخص پیشرفت اجتماعی» و «شاخص حکمرانی خوب» برگزیده شد.

این گزارش می‌افزاید: بررسی وضعیت شاخص رقابت‌پذیری جهانی در سال ۲۰۱۹ در میان ۱۴۱ کشور جهان نشان می‌دهد سنگاپور، ایالات متحده آمریکا، هنگ کنگ، هلند و سوئیس به ترتیب بالاترین رتبه و کشورهای چاد، یمن، جمهوری دمکراتیک کنگو، هائیتی و موزامبیک نیز به ترتیب بدترین رتبه را دارا هستند.

بر اساس این تحلیل، جایگاه ایران در شاخص رقابت‌پذیری از دوره زمانی ۱۱- ۲۰۱۰ به طور سالیانه توسط مجمع جهانی اقتصاد تعیین شده است. جهت بررسی کشورها، نهادهایی به عنوان همکار از سوی مجمع تعیین می‌­شوند که وظیفه پاسخ­گویی به سوالات را برعهده دارند. اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران به عنوان نهاد پاسخگو به سوالات در ایران است. بر اساس فرم­‌های نظرسنجی­ که توسط مرکز پژوهش­‌های وزارت اقتصاد و دارائی و بررسی‌­های اقتصادی اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران و اتاق­های بازرگانی شهرستان­‌ها در اختیار مدیران ارشد بنگاه‌­های اقتصادی و مدیران داوطلب بخش خصوصی قرار گرفته است.

برای دیدن این گزارش کلیک کنید.

شاخص‌های عملکرد اقتصادی و نهادی در ایران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر