کد خبر: 973456 A

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد؛

یک فعال کارگری عنوان کرد: اگر قرار است با اجرای طرح تامین کالاهای اساسی سلاطین دیگری به سلاطین ارز و سکه و دلار و... اضافه کنیم، بهتر است از خیر اجرای آن بگذریم.

 به گزارش خبرنگار ایلنا، در روزهای اخیر مباحث درباره اجرای طرح تامین کالاهای اساسی افزایش یافته است. پنجم مهر امسال محمدمهدی مفتح (سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس) اعلام کرد: کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس روی تصویب هر چه سریعتر طرح تامین کالاهای اساسی اجماع نظر دارد. تنها به دنبال تعیین منابع لازم برای اجرای آن است که البته به نکاتی هم دست پیدا کرده که حتی شاید نیاز به تعیین منبع مالی وجود نداشته باشد، زیرا دولت می‌تواند اقلام اساسی را با قیمت‌های کمتر تامین و در اختیار مردم بگذارد.

علی اصغر شهبازی (فعال کارگری) در این باره به ایلنا گفت: با توجه به شرایط اقتصادی و معیشت کارگران، اقدامات حمایتی ضروری است، اما در برهه‌های مختلف و در مورد کارهای مختلف از سیاست‌گذاری تا اجرای درست، فاصله زیادی وجود داشته است.

او ادامه داد: انواع و اقسام طرح‌ها با عنوان حمایت از دهک‌های پایین جامعه اجرا شده است، اما در نهایت نه تنها سودی برای آنها نداشته که به ایجاد سلاطین مختلف انجامیده است. ارز ۴۲۰۰ تومانی طرحی بود که برای تامین ارزان کالا اجرا شد و دیدیم که چه اتفاقاتی رخ داد.

این فعال کارگری تاکید کرد: اگر قرار است با اجرای طرح تامین کالاهای اساسی سلاطین دیگری به سلاطین ارز و سکه و دلار و... اضافه کنیم، بهتر است از خیر اجرای آن بگذریم.

او گفت: کمک به معیشت دهک‌های پایین جامعه ازجمله کارگران راهکارهای معلومی دارد و از طریق کانال‌هایی مثل تشکل‌های کارگری می‌توان به شناسایی نیازمندان پرداخت و با اعطای بن کالا یا بسته‌های اقلام اساسی، بخشی از نیازهای آنها را مرتفع کرد.

شهبازی با بیان اینکه کارگران بی‌شناسنامه‌ای در سراسر کشور مشغول کارند، گفت: شرایط بازار کار در مواردی باعث شده افرادی با تحصیلات دانشگاهی با حقوق ناچیز وردست مغازه‌داران کار کنند. آیا دولت برای اجرای طرح کالاهای اساسی قادر به شناسایی این کارگران محروم و کارگرانی از این دست هست؟ اگر چنین توانی دارد و می‌تواند طرح را به گونه‌ای اجرا کند که منحرف نشود، اجرا کند، و الا از تشکل‌هایی کمک بگیرد که اطلاعات دقیق و درست دارند. 

معیشت کارگران سلطان سکه ارز ۴۲۰۰ تومانی سلطان سکه و ارز تامین کالاهای اساسی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر