کد خبر: 973182 A

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد؛

یک کارشناس روابط کار، شانه خالی کردن پیمانکاران اصلی از زیر بار مسئولیت را از دلایل تضییع حق کارگران پیمانکاری دانست.

به گزارش خبرنگار ایلنا، تقریبا هفته‌ای نیست که خبری درباره کارگران شهرداری در یک نقطه‌ از کشور منتشر و اعلام نشود که این افراد حقوق معوقه دارند یا در آستانه تعدیل قرار گرفته‌اند. کار حتی در مواقعی به اینجا کشیده که کارگران از جمع‌آوری زباله‌ها امتناع کرده‌اند. در این مواقع سوالی که پیش می‌آید این است که آیا وضع شهرداری‌ها اینقدر بد است که توانایی پرداخت حقوق کارکنان خود را ندارند؟ بررسی موضوع نشان می‌دهد این اتفاق ریشه در وضعیت شهرداری‌ها ندارد، بلکه این پیمانکاران هستند که با توجیهات مختلف از پرداخت به موقع و به اندازه حقوق خودداری می‌کنند.

عبدالله مختاری (فعال کارگری و کارشناس روابط کار)، شانه خالی کردن پیمانکاران اصلی از زیر بار مسئولیت را از دلایل تضییع حق کارگران پیمانکاری دانسته و گفت: در سال‌های اخیر به منظور برون سپاری بسیاری از کارهایی که قبلا در اختیار دولت یا نهادهای عمومی بوده به پیمانکاران واگذار شده است. مشکلات هم از همین جا شروع شده، اما مشکلاتی که قابل حل هستند.

این کارشناس روابط کار ادامه داد: بر اساس قانون واگذاری کارها به پیمانکاران از پیمانکار اصلی سلب مسئولیت نمی‌کند. اصلا از ضوابط واگذاری یکی این است که بر کار و رفتار پیمانکار نظارت شود و ببینند آیا حقوق نیروی انسانی رعایت می‌شود یا نه. این مهم مغفول مانده است و نتیجه این شده که کارگران با حقوق معوق روبه‌رو بوده و وقتی اعتراض می‌کنند پیمانکار اصلی آنها را به پیمانکار فرعی حواله می‌دهند و مشکل باقی می‌ماند.

کارگران شهرداری برون سپاری حقوق معوق
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر