کد خبر: 972213 A

نامه حسین حبیبی به رئیس جمهور:

عضو هیات مدیره کانون عالی شوراها خطاب به رئیس جمهور نوشت: چرا قدرت خرید کارگران را به صفر رساندید؟!

به گزارش خبرنگار ایلنا، حسین حبیبی (عضو هیات مدیره کانون عالی شوراها) در متنی سرگشاده که خطاب آن به رئیس جمهور است، نوشت: آقای رئیس جمهور شما در سخنرانی انتخاباتی خطاب به دولت قبل از خود گفتید با چه حقی هر روز دست تو جیب مردم می‌کنید و پول مردم را نصفش را برداشت می‌کنید، منظورتان این بود که دولت احمدی نژاد با گران کردن کالا و خدمات دست تو جیب مردم می‌کند و نصف پول مردم را برمی‌دارد. آقای روحانی شما هم که دارید همین کار را می‌کنید، منتهی چندین برابر بیشتر، همه چیز گران می‌شود ولی حقوق کارگر افزایش نمی‌یابد یا اگر افزایشی هم هست با این گرانفروشی و تورم، قدرت خرید کارگر کاهش که نه صفر یا حتی منفی شده. دلار ۲۷ هزارتومان، خودرویی مانند پراید ۱۱۵ میلیون تومان، بنزین لیتری ۱۵۰۰ تومان، گوشت و مرغ و کره وتخم مرغ و میوه جات وحبوبات و لبنیات و مسکن و بهداشت و درمان و غیره هم که چند برابر شده؛  اینها دمار از روزگار کارگران درآورده و کارگران مانده‌اند بی پول و دست تنها در مقابل سرمایه‌داران!

او چند راهکار ارائه داده است و از رئیس جمهور خواسته این راهکارها را به کار بندد:

1-با تشکیل جلسات  شورای عالی کار نسبت به افزایش دستمزد کارگران شاغل و بازنشسته وفق ماده ۴۱ قانون کار در مهر ماه ۹۹ اقدام گردد.

۲- دستور دهید به وزیر تعاون کار ورفاه اجتماعی نسبت به تامین امنیت شغلی کارگران، با حفظ اشتغال موجود و  پایداری اشتغال جدید از طریق قایل شدن حق حاکمیت اراده در عقد قراردادکار برای کارگر اقدام نمایند.

۳- دستور دهید به وزیر تعاون کار ورفاه اجتماعی و سازمان تامین اجتماعی نسبت به پرداخت بیمه بیکاری کارگران  ناشی از کرونا بدون ایجاد اخلال اقدام نماید.

۳- دستور دهید وزرای مسکن وتعاون، کار و رفاه نسبت به تهیه مسکن مناسب و فعال کردن تعاونی‌های مسکن  آنهم  با نظر نمایندگان کارگری موضوع اصل ۳۱ قانون اساسی و ماده ۱۴۹ قانون کار اقدام نمایند.

۴- دستور دهید وزیر تعاون کار ورفاه اجتماعی نسبت به تقویت و فعال نمودن تعاونی‌های مصرف موضوع ماده ۱۵۳ قانون کار اقدام نمایند.

۵- دستور دهید به وزیر تعاون کار ورفاه اجتماعی نسبت به اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل موضوع مواد ۴۸ و۴۹ و۵۰ قانون کار در کلیه کارگاه‌ها اقدام نمایند.

۶- دستور دهید به وزیر تعاون کار ورفاه که وزارت خانه‌اش را مکلف نمایند تا نسبت به انعقاد درست قراردادهای کار و نظارت بر آنها براساس مواد ۷و۸ و۹و۱۰و۱۳و۳۴ عمل نمایند.

۷- دستور دهید سازمان تامین اجتماعی از بورس خارج شود چون متعلق به دولت نیست و کارگران هم به شما چنین اجازه‌ای نداده‌اند، در غیر اینصورت شما هم متهم می‌شوید دست تو جیب کارگران می‌کنید.

۸- دستور دهید سازمان تامین اجتماعی در خصوص برخورداری کارگران از بازنشستگی سخت و زیان‌آور آنها را مورد آزار و اذیت قرار نداده، بویژه در همسان‌سازی مستمری بازنشستگی.

۹- دستور دهید بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی پرداخت شود.

۱۰ - دستور دهید آئین نامه تبصره ۱ماده ۷ قانون کار که با مشارکت نمایندگان کارگر و کارفرما و دولت در شورایعالی کار تهیه و به تصویب هیات وزیران نیز رسیده به اجرا درآید.

همسان‌سازی حقوق بازنشستگان مطالبات کارگران ترمیم دستمزد 99 گرانی کالاها و خدمات ضروری خانوار
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر