کد خبر: 967863 A

کارگران در انتظار اجرایی شدن رای دیوان محاسبات؛

کارگران هفت تپه در انتظار اجرایی شدن گزارش دیوان محاسبات و خلع ید از مالک هفت تپه هستند اما به نظر می‌رسد دولت رغبتی برای این کار ندارد!

کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه در تماس با خبرنگار ایلنا، از انتظار برای خلع ید از مالک متخلف هفت تپه خبر می‌دهند. این کارگران می‌گویند: منتظریم تا گزارش دیوان محاسبات جامه عمل بپوشد و اجرایی شود.

در روزهای گذشته، دیوان محاسبات در گزارشی ضمن برشمردن تخلفات واگذاری هفت تپه، تکلیف را روشن کرده است: «سازمان خصوصی‌سازی به استناد مقررات موضوعه و مفاد قرارداد منعقده مکلف به فسخ قرارداد و تعیین تکلیف مجدد آن می‌باشد. دیوان محاسبات مراتب تخلفات و تکالیف فسخ قرارداد توسط سازمان خصوصی‌سازی را به وزارت امور اقتصادی و دارایی اعلام و پیگیری لازم تا استیفای کامل حقوق بیت‌المال را انجام خواهد داد.»

در عین حال، به نظر می‌رسد علیرغم این گزارش و پیگیری‌های نمایندگان مجلس، دولت تمایلی به عزل اسدبیگی و برگرداندن مالکیت هفت‌ تپه ندارد.

فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد مدعی شد که تا به حال حکم دیوان محاسبات مبنی بر توصیه به خلع ید را دریافت نکرده است. او گفت: «مسأله لغو واگذاری باید در هیأت داوری مطرح شود و هیأت داوری در این زمینه تصمیم بگیرد. این هیأت نیز یک نهاد حقوقی است که دبیرخانه آن در وزارت دادگستری است و تصمیم‌گیری در این زمینه صرفاً در اختیار ما نیست.»

محمود واعظی، رئیس دفتر حسن روحانی هم در اظهاراتی مشابه وزیر اقتصاد تصمیم‌گیری در باره خلع ید از مالکان کنونی نیشکر هفت‌تپه را به شورای داوری واگذار کرد و گفت: «قاعدتاً برای این منظور شورایی تحت عنوان شورای داوری وجود دارد که نماینده قوه قضاییه هم در آن هست و اگر قرار است چنین اتفاقی بیفتد، باید آن مسیر طی شود.»

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس دولت هم چندی پیش در واکنش به اعتراضات کارگران نیشکر هفت‌تپه گفت که «نباید اجازه داد این موضوع سیاسی شود».

این در حالیست که پس از انتشار دیوان محاسبات، احمد نادری (نماینده تهران) در ارتباط با لزوم خلع ید از اسدبیگی گفت: «قطعاً مجلس پای خلع ید ایستاده و به هیچ‌وجه کوتاه نخواهد آمد چون ما معتقد هستیم هم واگذاری غیرقانونی بوده و هم رویه‌های بعد از آن، خلافِ قانون بوده است. مهم‌تر از همه، فردی که مجتمع به او واگذار شده، اهلیت و صلاحیت نداشته است».

در این شرایط، به نظر می‌رسد رویارویی دولت و نمایندگان مجلس بر سر عزل اسدبیگی به نقطه اوج خود رسیده است. حالا کارگران هفت تپه می‌گویند: ما خواستار اجرایی شدن گزارش دیوان محاسبات هستیم؛ دولت چه تمایل داشته باشد و چه نداشته باشد، این اتفاق باید بیفتد چون حکم قانون است.

کارگران هفت تپه خلع ید از مالک هفت تپه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر