کد خبر: 964986 A

کارگران بخش صنعت نیشکر هفت تپه در ادامه اعتراضات دو روز گذشته خود، امروز سه‌شنبه نیز کار در کارخانه را متوقف کردند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، کارگران نیشکر هفت تپه در ادامه تجمعات صنفی دو روز گذشته و در انتقاد به آنچه بی‌توجهی کارفرما به وضعیت مطالبات مزدی خود می‌خوانند، صبح امروز (۱۸ شهریور ماه) همچنان فعالیت در داخل کارخانه را متوقف کردند.

یکی از کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه در تشریح اعتراض کارگران بخش صنعت بعد از ۷۳ روز اجتماع جمعی همکارانش گفت: بعد از گذشت چندین روز از اعتراض ۷۳ روزه کارگران برای وصول مطالبات مزدی، وقتی با بی‌توجهی‌ به پرداخت مطالبات‌مان روبرو شدیم، ناچار شدیم از روز شانزدهم کار در کارخانه را متوقف کنیم تا شاید صدای‌مان به گوش مسئولان برسد.

به گفته وی؛ کارگران دو ماه از مطالبات مزدی مربوط به خرداد و مرداد ماه سال جاری خود را در حالی طلبکارند که قرار بود دهم شهریور کارفرما طبق روال گذشته یک ماه حقوق به کارگران بپردازد اما در ادامه کارگران درباره نحوه محاسبات حقوقی در ایام اعتراض با کارفرما اختلاف نظر پیدا کردند.

این کارگر گفت: مسئول مالی شرکت به نقل از کارفرما گفته به کارگرانی که در روزهای اعتراض پیگیر مطالبات صنفی خود بوده و کار نکرده‌اند حقوق کامل پرداخت نمی‌شود و از میزان اضافه‌کاری‌های آنها کسر خواهد شد. این درحالی‌ست که کارگران در واکنش به ادعای کارفرما کار در کارخانه را متوقف کرده‌اند و معتقدند که مطالبه‌گری صنفی آنها قانونی است و کارفرما طبق قانون و عرفی که از سالهای دور در هفت تپه حاکم بوده، موظف به پرداخت  حقوق کامل به همراه اضافه‌کاری آنها در روزهای اعتراض است.

به گفته وی؛ در حال حاضر ۸ روز از موعد پرداخت حقوق کارگران گذشته و کارفرما کمبود منابع مالی را دلیل پرداخت نکردن حقوق‌ها عنوان می‌کند.

این همه درحالی‌ست که روز گذشته (۱۷ شهریور ماه) گزارش تحقیق و تفحص دیوان محاسبات کشور درباره قرارداد واگذاری شرکت نیشکر هفت تپه صادر شد و کارگران هفت تپه از سازمان خصوصی‌سازی  انتظار دارند به استناد مقررات موضوعه و مفاد قرارداد منعقده مکلف به فسخ قرارداد نیشکر هفت تپه و تعیین تکلیف مجدد آن اقدام کند.

دیوان محاسبات کارگران هفت تپه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر