کد خبر: 963258 A

کارگران پارس پامچال می‌گویند: مسئولان کمک کنند تا پارس پامچال از بحران خارج شود و مشکل کمبود نقدینگی و تاخیر در پرداخت معوقات مزدی کارگران برای همیشه مرتفع شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، امروز شنبه (۱۵ شهریور ماه) کارگران کارخانه پارس پامچال واقع در شهر صنعتی البرز استان قزوین هنوز در انتظار پرداخت مطالبات مزدی خود هستند. از تقریبا دو ماه پیش به دلیل کمبود منابع مالی  تولید در این کارخانه به حداقل  کاهش یافته و این موضوع تهدیدی برای امنیت شغلی کارگران شده است.

یکی از کارگران کارخانه پارس پامچال با بیان اینکه مشکل این کارخانه «کمبود نقدینگی و سرمایه در گردش» است، گفت: مسئولان دولتی، بانک‌ها و دست‌اندرکاران به کارفرما کمک کنند تا از این بحران خارج شود و مشکل کمبود نقدینگی و تاخیر در پرداخت معوقات مزدی کارگران برای همیشه مرتفع شود.

او با بیان اینکه هم‌اکنون در این واحد تولیدکننده انواع رنگ، پوشش‌های صنعتی و مواد اولیه شیمیایی ۳۶ کارگر مشغول کارند، افزود: این کارخانه ظرفیت اشتغال دست‌کم ۲۰۰ نفر را دارد و عمده‌ترین مشکلات آن کمبود نقدینگی و سرمایه در گردش است که نیاز به حمایت مسئولان دولتی دارد تا ضمن حفظ اشتغال خود، آن را افزایش دهد.

این کارگر در ادامه درباره مطالبات معوقه خود وهمکارانش گفت: مطالباتمان شامل حقوق خرداد، تیر و مرداد ماه سال جاری است. توقع نداریم در شرایط فعلی؛ کارفرما همه سه ماه طلب ما را یکجا بپردازد اما انتظار داریم هر ماه با پرداخت یک ماه حقوق کاری کند که بتوانیم برخی از مایحتاج ضروری روزانه زندگی خود را تامین کنیم.

وی با بیان اینکه همکاران او به دلیل نداشتن امکانات تولید کماکان امنیت شغلی‌شان را در مخاطره می‌بینند، در بخش دیگری از سخنان خود گفت: اگر این بی‌توجهی‌ها که ناشی از تامین نشدن منابع مالی است، بیش از این ادامه پیدا کند، کارگران ضمن از دست دادن امنیت شغلی خود انگیزه‌ای برای کار کردن نخواهند داشت.

این کارگر با بیان اینکه کارگران خواستار آن هستند که هرچه سریعتر مسئولان به مشکلات این واحد صنعتی رسیدگی کنند، درباره فروش و سفارش محصولات پارس پامچال نیز گفت: در زمینه فروش و سفارش محصولات تولیدی مشکلی نداریم ضمن اینکه کارفرما تمام تلاش خود را برای تامین منابع مالی به‌کار گرفته تا مبادا افزایش مشکلات بر امنیت شغلی کارگران لطمه نزند.

وی همچنین اظهار داشت: جدا از بدهی کارگران، پارس پامچال بدهی‌های مالی زیادی به برخی نهادهای دولتی و خصوصی  ازجمله تامین اجتماعی و اداره دارایی دارد. امیدواریم  این نهادها و ارگان‌ها تعامل خوبی با این مجموعه  تولیدی برای رفع مشکلات داشته باشند.

 او درباره معوقات بیمه‌ای همکارانش اضافه کرد: از دی ماه سال ۹۸ پرداخت بیمه کارگران به تامین اجتماعی به تاخیر افتاده و آنها را دچار مشکل کرده است.

به نقل از یکی دیگر از کارگران این واحد گفته می‌شود همچنین حدود یک الی دو نفر از همکاران مشمول بازنشستگی با مشاغل سخت و زیان‌آور هستند که در صورت پرداخت هزینه ۴ درصد بازنشستگی آنها؛ بازنشسته خواهند شد.

او در بخش پایانی سخنان خود افزود: آنچه برای کارگران این کارخانه حائز اهمیت است، حفظ اشتغال آنهاست چراکه به دلیل افزایش سن، در منطقه محل کارشان فرصت شغلی دیگری وجود ندارد.

این کارگر که احتمال می‌دهد در صورت ادامه وضعیت پیش آمده؛ تولید در کارخانه پاراس پامچال متوقف و دستمزد و سایر مطالبات مزدی آنها در ماه‌های آتی افزایش یابد، از این رو به نیابت از سایر همکاران خود از مسئولان استانی خواستد به وضعیت کارخانه و پرداخت مطالبات معوقه کارگران آن برای همیشه رسیدگی کنند.

کارگران قزوین کارگران پارس پامچال معوقات بیمه ای سه ماه معوقات مزدی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر