کد خبر: 962082 A

ایلنا خبر می‌دهد؛

دستفروشی بر اساس طبقه‌بندی سازمانهای بین‌المللی ازجمله سازمان بین‌المللی کار (ILO)، جز مشاغل غیررسمی یا مشاغل سیار قرار می‌گیرد و یکی از مطالبات این سازمان از کشورها، به رسمیت‌شناسی و رسمی‌سازی کارگران غیررسمی ازجمله در شغل دستفروشی است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، جمعی از فعالان شهری و مدافعان حقوق دستفروشان و مشاغل سیار در بیانیه‌ای که مخاطب آن شورای شهر تهران است، خواستار اتخاذ رویکردی شفاف، عدالت‌محور و مشارکتی برای به رسمیت‌شناسی مشاغل سیار از جمله دستفروشی شدند.

در این بیانیه روی موضوعاتی از قبیل لزوم سیاست مشارکتی درباره دستفروشان، عدم اتخاذ سیاست‌های از بالا به پایین، ضرورت شناسنامه‌دار و رسمی کردن کارگران دستفروشی، الزام تخصیص فضا به همه دستفروشان در همه شهر، حمایت اجتماعی فوری از دستفروشان در دوره کرونا، لزوم شفافیت- مشارکتی و عدالت محوربودن سیاست‌ها در خصوص این بخش از نیروهای کار و نیز لزوم تشکل‌یابی دستفروشان در قالب تشکل‌های کارگری تاکید شده است.

همچنین در پایان این بیانیه، راهکارهایی برای حل مشکلات دستفروشان در زمینه برخورداری از اتحادیه کارگری، مشارکتی و عدالت‌محور ساختن سیاست‌ها و نیز اصلاح رویه نهادهای تصمیم‌گیر در خصوص دستفروشان پیشنهاد شده است.

لازم به ذکر است که دستفروشی بر اساس طبقه‌بندی سازمان‌های بین‌المللی ازجمله سازمان بین‌المللی کار (ILO)، در زمره مشاغل غیررسمی قرار می‌گیرد و یکی از مطالبات همیشگی این سازمان از کشورها، به رسمیت‌شناسی و رسمی‌سازی کارگران غیررسمی ازجمله در کارگران بخش دستفروشی است. در سال‌های اخیر فعالان شهری و مدنی بارها سعی کرده‌اند برای بهبود روابط کار و شرایط معیشتی این قشر از نیروهای کار در کشور طرح‌هایی را ارائه، ساماندهی و اجرا کنند که مطالبات واقعی این قشر از نیروهای کار را بیان کند اما اجرای کامل و موثر این طرح‌ها، نیازمند همکاری بخش‌های سیاستگذار در این خصوص از قبیل شهرداری و شورای شهر می‌باشد.

شورای شهر کارگری دستفروشان مشاغل سیار کارگران غیررسمی نیروهای کار
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر