کد خبر: 957667 A

علیرضا محجوب:

دبیرکل خانه کارگر عنوان کرد: به‌رغم اینکه سال‌هاست در ایام محرم برای امام حسین(ع) عزاداری می‌شود، اما همچنان عاشورا ابعاد و شخصیت‌های ناشناخته‌ یا کمتر شناخته شده‌ای دارد که باید درباره آنها حرف زد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، علیرضا محجوب در سومین شب از شب‌های عزاداری امام حسین(ع) که به همت خانه کارگر برگزار می‌شود، گفت: امسال به دلیل لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی به خاطر جلوگیری از کرونا فرصت کمتری در اختیار ماست که همزمان با ایام محرم در مراسم عزاداری امام حسین (ع) درباره واقعه مهم عاشورا حرف بزنیم، بنابراین تصمیم گرفتیم هر روز درباره یکی از شخصیت‌های کمتر شناخته شده عاشورا صحبت کنیم.

او ادامه داد: یکی از این شخصیت‌ها بریر بن خضیر همدانی است که در مسجد کوفه قاری قرآن بود و زمانی که از حرکت امام(ع) به سمت کوفه مطلع شد، به سوی او رفت، در مکه به او پیوست و نهایتا در روز عاشورا همراه ایشان به شهادت رسید.

دبیرکل خانه کارگر با بیان اینکه شخصیت بریر به این دلیل اهمیت زیادی دارد که او در مسجد کوفه درس قرآن می‌داد، گفت: در واقع بسیاری از کسانی که در لشکر عمر سعد بودند، نزد او قرآن آموخته بودند. قاری قرآن در گذشته به کسانی گفته می‌شد که مفسر و عالم قرآن بودند و در برخی منابع از بریر به عنوان یکی دانشمندان کوفه یاد شده که امام(ع) را همراهی کردند.

او عنوان کرد: این اهمیت حرکت امام حسین(ع) و کسانی را نشان می‌دهد که با همراهی با ایشان حجت را تمام کردند. بریر که خطیب توانایی بود در روزهای دوم و سوم محرم یکی از کسانی بود که همراه امام برای حر و لشکر او خطابه ایراد کرد. او نهایتا در روز عاشورا به شهادت رسید.

محجوب گفت: به رغم اینکه سال‌هاست در ایام محرم برای امام حسین(ع) عزاداری می‌شود، اما همچنان عاشورا ابعاد و شخصیت‌های ناشناخته‌ یا کمتر شناخته شده‌ای دارد که باید درباره آنها حرف زد.

عاشورا خانه کارگر علیرضا محجوب عزاداری محرم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر