کد خبر: 949330 A

رئیس اتاق تعاون ایران از ساخت مسکن کارگری در چهار شهرک صنعتی خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، بحث مسکن کارگری از سال قبل خبرساز شده است؛ سال گذشته وزارت کار از تلاش برای اجرایی شدن ماده ۱۴۹ قانون کار (تامین مسکن برای کارگران با همکاری کارفرمایان و دولت) خبر داد و یک جلسه سه جانبه برای تهیه آیین نامه های مربوطه برگزار شد اما این رایزنی ها به جایی نرسید. تا امروز، تامین مسکن ارزان برای کارگران عملیاتی نشده است اما به نظر می رسد تامین مسکن برای کارگران، تبدیل به یک سوژه همگانی تر شده و مسئولان اقتصادی در ارتباط با آن بسیار داد سخن می دهند.

بهمن عبداللهی (رئیس اتاق تعاون ایران)  در نشستی که در اتاق تعاون روز گذشته برگزار شد، با تشریح جزییات ساخت مسکن کارگران در اطراف چهار شهرک صنعتی از پیش بینی حذف قیمت زمین برای کارگران خبر داد.

او اظهار کرد: علیرغم آنکه کارگران یکی از آسیب پذیرترین اقشار جامعه به شمار می روند و نقش اساسی در تولید داخلی دارند ولی در بحث داشتن مسکن دچار مشکل هستند. بررسی‌های صورت گرفته نشان داد که در شهرک‌های صنعتی بالغ بر ۸۰۰ هزار نفر مشغول کارند و عملا متقاضی مسکن هستند، علاوه بر آن مشکل رفت و آمد به محل کار دارند و ناچارند در داخل شهرها ساکن شوند و مسافت طولانی را تا رسیدن به محل کار طی کنند؛ لذا طی تفاهم‌نامه‌ای با وزارت راه و شهرسازی و در قالب طرح اقدام ملی مسکن بنا شد در کنار شهرک‌های صنعتی، واحدهای مسکونی کارگری با هدف تامین مسکن ارزان قیمت برای کارگران و حل مشکل تردد آنها احداث شود.

او گفت: پیش بینی می‌شود حدود ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در شهرک‌های صنعتی ایجاد شود و افزود: در گام اول چهار شهرک صنعتی در استان‌های تهران، البرز و  قزوین شناسایی شده و در ۱۲ استان کشور نیز مقدمات کار آغاز شده است. کمیته مسکن کارگری با مسئولیت معاون استاندار و دبیری اتاق‌های تعاون استانی تشکیل شده و حمایت و پشتیبانی از پروژه‌ها نیز با بانک مسکن است.

رئیس اتاق تعاون ایران تصریح کرد: تفاهم نامه خوبی با بانک مسکن ایجاد شده و وزارت راه و شهرسازی متولی و سیاستگذار کار و بانک مسکن تامین کننده مالی است. اتاق تعاون ایران نیز وظیفه هماهنگی و مدیریت و وزارت کار متولی بانک اطلاعات کارگران است.

عبدالهی تصریح کرد: با توجه به شرایط موجود قیمت‌های زمین بسیار ارزان است. قیمت زمین را از هزینه ها حذف می کنیم تا وزارت راه و شهرسازی زمین ها را به طور ارزان در اختیار کارگران قرار بدهد.

به گفته او ، در حال حاضر مقدمات احداث در شهرک صنعتی ایوانکی انجام و مطالعات آغاز شده و زمین در حال آماده سازی است و اعلام شده زمانی برای کلنگ زنی آن داده شود.

رئیس اتاق تعاون به تشریح جزییات ساخت مسکن کارگری در چهار شهرک صنعتی پرداخت و گفت: محور اول شهرک صنعتی ایوانکی است و زمینی ۱۰ هکتاری برای ساخت ۱۰۰۰ واحد مسکونی آماده و مقدمات کار فراهم شده است. منتظریم تا زمانی تعیین شود تا به شکل مجازی کلنگ زمین از سوی ریاست جمهوری زده شود.

او ادامه داد: محور دوم، شهرک صنعتی کاسپین در قزوین است، با توجه به آنکه تعدادی از واحدهای مسکونی نیمه تمام در این شهرک وجود دارد مقرر شده ۹۰۰ واحد واحد مسکونی ساخته و تکمیل شود.

عبدالهی افزود: محور سوم شهرک صنعتی اشتهارد البرز است که با وزارت راه و شهرسازی برای تخصیص زمین مورد نیاز در حال پیگیری هستیم و محوز چهارم، شهرک صنعتی شمس آباد است که بزرگترین شهرک صنعتی کشور به شمار می رود و بالغ بر ۴۵ هزار نفر در آن مشغول کارند و در حال انجام کارهای تشریفاتی آن هستیم.

حال پرسش اینجاست که آیا تامین مسکن ارزان برای کارگران شهرکهای صنعتی قرار است واقعاً اجرایی شود یا این طرح هم به مانند طرح های قبلی از جمله اجرایی شدن ماده ۱۴۹ قانون کار، فقط در حد طرح و برنامه روی کاغذ باقی می ماند؟!

مسکن کارگری تامین مسکن برای کارگران تامین مسکن برای کارگران شهرکهای صنعتی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر