کد خبر: 940636 A

شریعتمداری اعلام کرد:

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از دو خبر خوب برای بازنشستگان تامین اجتماعی در آینده نزدیک خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، «محمد شریعتمداری» در گفتگوی زنده اینستاگرامی با اعلام دو خبر برای بازنشستگان اظهار کرد: «مصوبه هیات امنای سازمان تامین اجتماعی برای واگذاری دو درصد از سهام شستا به بازنشستگان و مستمری‌بگیران این سازمان با هماهنگی سازمان بورس را دریافت کردم.»

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین از هماهنگی با سازمان برنامه و بودجه برای واگذاری ۳۰ هزار میلیارد تومان از سهام شرکت‌های دولتی به ازای مطالبات سازمان تامین اجتماعی از دولت خبر داد.

وی در ادامه با بیان اینکه ماشین‌ تولید آسیب‌های اجتماعی باید از کار بیفتد، گفت:«باید با آسیب‌شناسی درست ماشین تولید آسیب‌های اجتماعی و ماشین تولید فقر از کار بیفتد.» 

شریعتمداری افزود: «کتابچه فعالیت‌های شفاف ساز وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موجود است. کمیته راهبری شفافیت ایجاد شده است. ما از روش‌های هوشمندسازی اطلاعات استفاده می‌کنیم تا شفاف‌سازی محقق شود.» 

وی تصریح کرد: «بورسی شدن فعالیت‌های اقتصادی یک راه‌حل شفاف‌سازی است. ۸۰ درصد فعالیت‌های اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بورسی شده است.» 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به عرضه  ۶۶۸۰ میلیارد تومان از سهام شستا، گفت: «هدف از این حجم عرضه، شفاف‌سازی فعالیت‌های اقتصادی است، ما یکی از بزرگترین عرضه‌های تاریخ بورس را داشته‌ایم. تنها در یک مورد هلدینگ سیمان شستا با ۲۵ هزار میلیارد تومان ارزش دارایی، ۴ میلیون سهام‌دار جدید را در خانواده خود دارد.» 

شریعتمداری با اشاره به اختصاص ۳۲ هزار میلیارد تومان برای همسان‌سازی مستمری‌های بازنشستگان تامین اجتماعی، گفت: «دیگر بازنشستگان دارای ۳۰ سال سابقه بیمه‌پردازی، زیر ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان مستمری دریافت نخواهند کرد. از این رو حدود ۱ و نیم میلیون نفر از بازنشستگان دیگر زیر این میزان دریافت نمی‌کنند اما مستمری حدود ۳۰۰ هزار نفر که ۳۵ سال سابقه بیمه‌پردازی دارند به ۳ میلیون تومان می‌رسد.» 

وی در مورد نحوه هزینه ۵ هزار میلیارد تومان از فروش ۶۶۸۰ میلیارد تومانی شستا در بورس، گفت: «این پول در افزایش سرمایه بانک رفاه کارگران به جریان افتاد که بخشی از آن صرف پرداخت تسهیلات به مستمری‌بگیران می‌شود.» 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پاسخ به این پرسش ایلنا، که چرا دولت از منابع عمومی برای اجرای همسان‌سازی و پرداخت حقوق بازنشستگان صندوق‌های کشوری و لشگری استفاده می‌کند اما سازمان تامین اجتماعی را مجبور به استفاده از منابع داخلی برای انجام این کار می‌کند، گفت: «صندوق‌های بازنشستگی ارکان مدیریتی مستقل دارند و منابع آنها از محل حق بیمه کارکنان تامین می‌شود اما دولت ۷۵ تا ۸۰ درصد حقوق بازنشستگان کشوری را از بودجه عمومی تامین می‌کند.» 

وی افزود: «باید در نظر داشت که در صندوق بازنشستگی کشوری ۱۶ تا ۱۷ درصد بیمه‌پرداز وجود دارد و به همین دلیل منابع کافی برای اجرای همسان‌سازی وجود ندارد اما در طرف مقابل سازمان تامین اجتماعی یک نهاد غیردولتی است. دولت در هر سال ۲۰ هزار میلیارد از ناحیه تعهدات خود بار مالی برای سازمان تامین اجتماعی ایجاد می‌کند و دولت با پرداخت این بدهی به سازمان کمک می‌کند که همسان‌سازی را اجرا کند.» 

مستمری بگیران محمد شریعتمداری‌ همسان سازی افزایش مستمری مستمری 99 میزان مستمری 99
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر