کد خبر: 940216 A

ابوالقاسم سرحدّی‌زاده، شب گذشته پس از یک دوره طولانی بیماری در منزلش در تهران درگذشت.

به گزارش خبرنگار ایلنا، ابوالقاسم سرحدی‌زاده، سیاست‌مدار ایرانی، دبیرکل و بینان‌گذار حزب اسلامی کار، نماینده سه دوره مجلس شورای اسلامی و وزیر کار و امور اجتماعی در دولت اول و دوم میرحسین موسوی شب گذشته بر اثر بیماری درگذشت.

در دوران وزارت سرحدی‌زاده بحث‌های زیادی میان وزارت کار و شورای نگهبان پیرامون حق بیمه کارگران کارگاه‌های زیرِ ۵ نفر به وجود آمد که همین بحث‌ها بعدها زمینه‌ساز تشکیل مجمع تشخیص مصلحت نظام شد.

سرحدی‌زاده عضو هیات مرکزی خانه کارگر نیز بود. او نمایندهٔ تهران در مجلس سوم، پنجم و ششم بود که در مجلس ششم، ریاست کمیسیون اجتماعی را هم برعهده داشت اما در همین دوره بر اثر سکته مغزی از ادامهٔ فعالیت در مجلس بازماند.

سرحدی‌زاده در سال ۱۳۲۴ در شهر تهران متولد شد. او سیزده سال از سال‌های جوانی را در زندان‌های رژیم شاه در اسارت بود و بعدها تمام تلاش خود را برای بهبود زندگی کارگران صرف کرد. در زمان وزارت کار او بود که قانون کار با بیش از ۲۰۰ ماده پس از کشاکش‌های فراوان در سال ۱۳۶۹ به تصویب رسید. پایه‌گذاری بن‌های کارگری، خدمات رفاهی و برگزاری رسمی مراسم روز جهانی کارگر و تجلیل از کارگران نمونه نیز از ماحصل تلاش‌های سرحدی‌زاده در زمان وزارت کار است.  

در کارنامه شغلی او، سابقهٔ عضویت در شورای سرپرستی و قائم‌مقام بنیاد مستضعفان نیز دیده می‌شود. او همچنین  مدتی رئیس شورای سرپرستی زندان‌ها بود.

ابوالقاسم سرحدی‌زاده سال‌ها به دلیل بیماری از امور اجرایی فاصله گرفته بود و با دنیایی خاطرات انباشته از دوران وزارت کار و دوندگی برای به ثمر رساندن تفکراتِ عدالت-محور، از دنیای سیاست کناره گرفته بود. اما همچنان به تلاش‌های خود در مسیر لزوم التزامِ دولت و حاکمیت به بهبود معیشت کارگران و طبقات فرودست و جلوگیری از رخنه‌‌ی سرمایه‌داری پایبند بود.

خبرگزاری کار ایران (ایلنا) با گرامی‌داشت یاد این حامی کارگران و طبقات فرودست، مصیبت وارده را به تلاشگران عرصه کارگری، جامعه کارگری و خانواده وی تسلیت می‌گوید.

متن تسلیت ایلنا برای درگذشت ابوالقاسم سرحدی‌زاده به شرح زیر است:

«انالله و اناالیه راجعون

یکی از اسطوره شرف و متانت وخستگی ناپذیری ملت ایران، استاد بی‌بدیل جناب آقای سرحدی‌زاده، جان به جان‌آفرین تسلیم کرد‌.

از درگاه ایزد متعال علوّ درجات این فقید عزتمند را مسالت داریم.

به خانواده عزادار و عموم علاقمندان و جامعه شریف کارگری تسلیت عرض می‌شود.

عاش سعیدا و مات سعیدا»

 

برشی از زندگی وزیر کار دولت میرحسین موسوی

امام توی دهان کسانی زد که می‌گفتند روز کارگر برای مارکسیست‌هاست

تجلیل از ابوالقاسم سرحدی‌زاده در همایش خانه احزاب

دیدار نوروزی پیشکسوتان و فعالان جامعه کارگری با ابوالقاسم سرحدی‌زاده

قوت گرفتن دلالان، آفت فعالیت‌های مولد اقتصادی است

دولت مجلس شورای اسلامی ابوالقاسم سرحدی‌زاده ابوالقاسم سرحدی‌زاده درگذشت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر