کد خبر: 938968 A

عضو شورای شهر دلند:

عضو شورای شهر دلند در استان گلستان از کاهش مطالبات مزدی کارگران شاغل در مجموعه شهرداری دلند خبر داد.

«غلامرضا شهرکی» در گفتگو با خبرنگار ایلنا، در خصوص به تعویق افتادن پرداخت مطالبات مزدی کارگران «شهرداری دلند» گفت: حدود ۴۰ کارگر به صورت قرارداد مستقیم در شهرداری دلند مشغول کارند. این کارگران حدود سه ماه مطالبات مزدی عقب افتاده داشتند که با تامین منابع مالی، این مطالبات به مرور به یک ماه تقلیل یافته است.

عضو شورای شهر دلند با اعلام این خبر که وضعیت مطالبات کارگران نسبت به قبل  بهبود پیدا کرده است، در ادامه اظهار داشت: در گذشته مهمترین موضوع در شهرداری دلند تاخیر در پرداخت حقوق کارکنان و کارگران بود. این تاخیر چند ماهه که مربوط به یک الی دو سال گذشته است، زندگی کارگران را تحت‌الشعاع قرار داده است.

به گفته وی؛ درآمد ماهانه شهرداری دلند در حدی نیست که بتواند هزینه‌های جاری شهرداری و مطالبات معوقه کارگران خود را در بخش‌های مختلف را پرداخت کند، به همین دلیل شهرداری به دنبال افزایش اعتبارات و کسب درآمد است.

او گفت: از یک سال پیش تاکنون در زمینه به‌روز شدن حقوق کارگران اقدامات جدی صورت گرفته است و اخیرا با واگذاری واحد سی ان جی به بخش خصوصی به مرور منابع مالی کافی برای پرداخت حق بیمه کارگران فراهم شده است.

او با بیان اینکه برای پرداخت مطالبات بیمه‌ای با تامین اجتماعی وارد مذاکره شده‌ایم و قرار شده هر ماه اجاره واحد سی ان جی به تامین اجتماعی اختصاص یابد، افزود: بدهی شهرداری به تامین اجتماعی حدود ۵۰۰ میلیون تومان بود که هم‌اکنون با افزایش جرائم به حدود یک میلیارد تومان رسیده است.

او با اشاره به بخش دیگری از مطالبات این واحد باتوجه به بازنشسته شدن تعدادی از کارگران گفت: چند نفر از کارگران شهرداری در شرف بازنشستگی هستند و برای پرداخت مطالبات بازنشستگی آنها هرچند شهرداری دچار مشکل است اما برای تامین منابع مالی بازنشستگی آنها تمام تلاش خود را می‌کنیم.

شهرکی با اشاره به اینکه اتکای درآمدهای شهر دلند در گذشته بر دریافت عوارض ساخت و ساز بود اما اکنون شهر دلند همانند اغلب شهرهای کشور به دلیل رکود در بازار مسکن با چالش جدی روبه‌رو شده است، افزود: یکی از پیشنهادهای اعضای شورای شهر برای افزایش درآمد شهرداری این است که به مرور شهرداری باید اقدام به جمع‌آوری عوارض شهری از شهروندان بدهکار کند.

 او ریشه مشکلات فعلی را کمبود منابع مالی دولتی دانسته و گفت: منابع مالی شهرداری از طرق محل ارزش افزوده تامین می‌شد اما طی چند سال گذشته دولت این منابع مالی را به حداقل کاهش داده و در عین حال سرانه شهرداری را قطع کرده است.

انتهای پیام/
کارگران شهرداری دلند عضوشورای شهر دلند غلامرضا شهرکی شهرداری استان گلستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر