کد خبر: 937492 A

منابع کارگری در شرکت زغال‌سنگ شمال شرق از پرداخت بیشتر مطالبات این واحد خبر داده و می‌گویند که هنوز ۳ماه از حقوق و مزایای تعدادی از کارگران پرداخت نشده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، کارگران شرکت زغال‌سنگ شمال شرق گفتند: واحد معدنی شمال شرق شامل معادن زغال‌سنگ «زمستان یورت»، «ملچ آرام تحتانی» و «اکلن ۴» و یک واحد زغالشویی می‌شود که با وجود آنکه از حدود یکسال و نیم پیش وضعیت استخراج و مالی معدن روند رو به بهبودی داشته است، اما سه ماه مطالبات مزدی سال جاری کارگران آن هنوز پرداخت نشده است.

یکی از کارگران شاغل در شرکت زغال سنگ شمال شرق با بیان اینکه مشکلِ نداشتن منابع مالی کافی باعث شده بود حقوق و بیمه کارگران چندین ماه به تعویق بیفتد، گفت: تقریبا از یکسال و نیم پیش مبنای قیمت زغال سنگ بر اساس قیمت شمش فولاد تعیین می‌شود و این موضوع باعث شده معادن زغال‌سنگ نسبت به قبل از وضعیت بهتری برخوردار باشند.

به گفته وی؛ پیش از این معادن برای فروش زغال سنگ نرخ مشخصی نداشتند و خود تعیین‌کننده نرخ زغال سنگ بودند اما تصویب تعیین قیمت زغال‌سنگ بر مبنای درصدی از قیمت شمش فولاد تأثیر و نقش مهمی در اقتصاد کلان معادن زغال‌سنگ گذاشت و موقعیت زغال‌سنگ را در روابط اقتصادی فولاد کشور و بازار سرمایه فعال‌تر کرد.

به گفته وی؛ با این تصمیم مهم منابع مالی برای پرداخت حقوق و بیمه شاغل در این واحد معدنی و شرکت‌های زیرمجموعه آن فراهم شده و در عین حال فعالیت کارگران در بخش تولید زغال سنگ سرعت گرفته است.

او که وضعیت فعلی واحد معدنی شمال شرق را بهتر از گذشته می‌داند، در ادامه درباره بهبود وضعیت این واحد معدنی با ذکر مثالی تصریح کرد: به عنوان نمونه در سال‌های ۹۴ و ۹۵ مطالبات معوقه حدود ۸۰ نفر از کارگران معدن زغال سنگ «ملچ آرام» یکی از واحدهای زیرمجموعه شمال شرق به ۱۰ ماه می‌رسید و آنها هر روز دست به اعتراض صنفی می‌زدند اما با تغییرات نرخ‌گذاری هر ماه بخشی از مطالبات معوقه کارگران به حسابسان پرداخت شد بطوری که هم‌اکنون فقط دستمزد فروردین، اردیبهشت و خرداد ماه را از کارفرما طلبکارند.

به گفته کارگران شرکت زغال سنگ شمال شرق آخرین حقوقی که کارگران این واحد دریافت کرده‌اند مربوط به دستمزد اسفند ماه است که کارفرما آن را ماه گذشته (۲۵ تیر ماه) به حساب کارگران واریز کرده است.

طبق اظهارات این کارگر، کارگران این واحد معدنی همچنین دست‌کم شش ماه معوقات بیمه‌ای پرداخت نشده داشتند که هم‌اکنون بخش زیادی از  این مطالبات به تامین اجتماعی واریز شده است.

قشلاق زمستان یورت کارگران معادن زغالسنگ شمال شرق ملچ آرام رامیان اکلن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر