کد خبر: 936980 A

شیرافکن خبر داد:

رئیس کانون شوراهای اسلامی کار استان مازندران از افزایش قیمت نان خبر داد و تاکید کرد که کارفرمایان باید درصدی از افزایش قیمت‌ها را در دستمزد کارگران خباز اعمال کنند.

«میرعلی شیرافکن» در گفتگو با خبرنگار ایلنا، با بیان اینکه سال‌ها شاهد افزایش قیمت نان در استان مازندران نبودیم لذا در این برهه که خانوارهای کارگری از افزایش تنها ۲۶ درصدی حداقل دستمزد در قیاس با تورم ۴۱.۲ درصد انتهای سال ۹۸ متضرر شده‌اند، این کار آسیب‌هایی را به دنبال دارد، گفت: قیمت نان مانند بیشتر کالاها در خردادماه افزایش پیدا کرد با این حال وزن نان در سبد مصرفی خانوارهای کارگری استان مازنداران از ماه گذشته سنگین‌تر شده است.

وی افزود: هر افزایشی در قیمت نان در شرایطی که دستمزدها زیر تورم اعلامی انتهای سال گذشته و تنها با در نظر گرفتن تغییرات قیمت کالاهای خوارکی و غیرخوارکی در سبد هزینه‌ها (موضوع تبصره ۲ ماده ۴۱ قانون کار) در ۱۲ ماهه منتهی به پایان سال گذشته، تعیین‌ شده‌اند، به ضرر مزدبگیران است.

رئیس کانون شوراهای اسلامی کار استان مازندران با بیان اینکه دولت باید در تعیین قیمت قوت غالب مردم، تعادل را در نظر بگیرد و تمام نانوایی‌ها را به عرضه نان با قیمت یارانه‌ای و نه نیمه یارانه‌ای قانع کند، گفت: نقش حاکمیتی دولت ایجاب می‌کند که بازار را به نفع مزدبگیران و کلیه گروه‌های کم درآمد تنظیم کند.

وی افزود: در واقع دولت باید سهم یارانه‌ پنهان را در قوت غالب مردم افزیش دهد تا سال به سال قیمت نان از ناحیه سهم مصرف‌کننده کاهش یابد اما ما شاهد روند افزایشی نسبت به سال‌های گذشته هستیم. بر اساس اعلام مسئولان وزارت صنعت، معدن تجارت قیمت نان بربری یارانه‌ای و نیمه یارانه‌ای از اول خرداد به قیمت ۸ و ۱۲ هزار و ۵۰۰ ریال، نان سنگک یارانه‌ای و نیمه یارانه‌ای  ۱۰ و ۱۵ هزار ریال، نان لواش یارانه‌ای و نیمه یارانه‌ای ۳ و ۳ هزار و ۵۰۰ ریال و نان تافتون یارانه‌ای و نیمه یارانه‌ای ۵ و ۶ هزار و ۵۰۰ ریال تعیین شده است.

عضو هیئت مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور با اشاره به ضرورت تاثیرگذاری افزایش قیمت نان بر دستمزد کارگران خباز، گفت: افزایش قیمت نان در استان مازنداران، با هدف پوشش هزینه‌های اقتصادی کارگاه‌های خبازی انجام شده است اما متعاقب آن باید شاهد افزایش دستمزد کارگران خباز هم باشیم؛ چراکه کارفرمایان باید درصدی از افزایش فروش را به کارگران خباز اختصاص دهند.

وی افزود: باتوجه به اینکه مسئولان استان مازندارن، اعلام کرده‌اند که ۵ هزار نانوایی یارانه‌ای و نیمه یارانه‌ای در سطح استان وجود دارد، با فرض اینکه هر نانوایی ۲ کارگر داشته باشد، ۱۰ هزار نفر منتظر افزایش دستمزدها متناسب با افزایش قیمت نان در خردادماه هستند.

دستمزد کارگران خباز میرعلی شیرافکن گرانی نان افزایش دستمزد کارگران خباز افزایش قیمت نان در استان مازندران قوت غالب
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر