کد خبر: 935877 A

منابع کارگری در کارخانه کاغذ پارس از بهبود وضعیت تولید این واحد تولیدکننده انواع کاغذ و اشتغال حدود هزار کارگر خبر دادند.

کارگران کارخانه کاغذسازی پارس، امروز یکشنبه (۱۵ تیر ماه) در ارتباط با وضعیت این کارخانه به خبرنگار ایلنا گفتند: در حال حاضر حدود ۸۰۰ کارگر به‌صورت مستقیم و حدود ۲۰۰ کارگر دیگر به‌صورت غیرمستقیم در کارخانه کاغذسازی پارس مشغول کارند و از وضعیت فعلی اشتغال خود به نسبت  گذشته رضایت دارند.

کارگران این کارخانه اظهار داشتند: سال‌ها با چالش کارگری روبرو بودیم اما از ماه‌های میانی سال ۹۸ با تغییر رویکرد مدیرعامل کارخانه وضعیت رو به بهبودی رفت تا جایی که از ابتدای سال ۹۹ با افزایش تولید دستمزد و بیمه کارگران به‌روز پرداخت می‌شود.

یکی از کارگران در تشریح وضعیت این کارخانه با بیان اینکه در حال حاضر کاغذ پارس با افزایش ظرفیت به تولید خود ادامه می‌دهد، گفت: قبل از سال ۹۱ که این واحد تولیدی به بخش خصوصی واگذار شد، اوضاع خوبی نداشتیم به‌طوری‌که کارخانه رو به ورشکستگی پیش رفت. در عین حال با واگذاری کارخانه به بخش خصوصی شرایط بد اقتصادی کشور که در نتیجه تحریم‌های کشورهای غربی ایجاد شده بود را داشتیم که مانع از پیشرفت کار در این کارخانه می‌شد. اما به مرور با بهبود وضعیت کارخانه هم اکنون کاغذسازی پارس به عنوان یکی از بزرگترین تولیدکننده‌های کاغذ در سطح کشور شرایط خوبی دارد و  ماهانه تقریبا ۳ هزار تن انواع کاغذ برش، رول و خمیر کاغذ تولید کرده و روانه بازار مصرف می‌کند. به‌طوری‌که با راه‌اندازی بخش‌های جدید مرتبا نیروی کار جدید نیز مشغول کار می‌شوند.

به گفته این کارگر، طی سالهای گذشته کارگران مجموعه کاغدسازی پارس با چندین ماه تاخیر مطالبات مزدی خود را دریافت می‌کردند و سهامدار شرکت نیز به دلیل کمبود نقدینگی، توان پرداخت به موقع حقوق آنان و سایر هزینه‌های جانبی را نداشت. در آن روزها کارگران از نظر معیشتی و روحی در وضعیت نامطلوبی قرار داشتند.

این کارگر کاغذسازی پارس با بیان اینکه بخش دیگری از مشکلات این کارخانه واردات بی‌رویه انواع کاغذ بود که در داخل کشور به اندازه نیاز و تقاضای مردم تولید می‌شد، افزود: از چندین ماه قبل با کاهش واردات کاغذ و ممنوعیت واردات کالای قاچاق، تولید در کاغذسازی پارس برقرار و رونق گرفته است.

وی با بیان اینکه مواد اولیه تولید در این کارخانه خمیر «باگاس» است که از تفاله‌های نیشکر گرفته می‌شود، در ادامه اضافه کرد: برای حفظ و صیانت از درختان جنگلی این واحد تولیدی با استفاده از فناآوری‌های جدید اقدام به تولید کاغذ  مرغوب شده است.

این کارگر در بخش دیگری از  سخنان خود با بیان اینکه آنچه برای ما کارگران کاغذسازی پارس حائز اهمیت است، حفظ امنیت شغلی و پرداخت به موقع مطالباتمان است، در ادامه اظهار داشت: در حال حاضر کارفرما جدا از بحث جذب نیروی کار جدید مطالبات مزدی و بیمه‌ای کارگران را به‌روز پرداخت می‌کند. علاوه بر آن کارفرما با افزایش تناژ تولید هر ماه به کارگران حق کارانه و پاداش تولید پرداخت می‌کند. همچنین  در دریافت جیره ماه مبارک رمضان، و سایر مزایا‌ی عرفی و مناسبتی مشکلی نداریم.

وی  ادامه داد: بخش دیگری از مشکلات ما که مربوط به بازنگری طرح طبقه‌بندی مشاغل بود نیز هم اکنون به صورت جدی از سوی کمیته مشاغل‌بندی در دست پیگیری است.

این کارگر کارخانه کاغذسازی پارس در زمینه سرویس ایاب و ذهاب  کارگران این واحد تولیدی نیز گفت؛ سرویس ایاب و ذهاب برای همه کارگران مهیاست. در عین حال همه خودروها مجهز به کولر هستند.

وی در پایان سخنان خود اظهار داشت: در حال حاضر بیش از سه  ماه است با تغییر وضعیت کارخانه و حضور مداوم مدیرعامل کارخانه، انگیزه کارگران برای تولید نیز بیشتر شده و امیدواریم با پیگیری مسئولان استانی شاهد بهبودی کامل وضعیت این کارخانه مهم و پرداخت مطالبات معوقه کارگران باشیم.

کارگران هفت تپه کارگران کاغذسازی پارس کارخانه کاغذسازی پارس بهبود وضعیت کارگران به روز شدن حقوق وبیمه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر