کد خبر: 931626 A

رئیس اتحادیه صیادی خوزستان:

رئیس اتحادیه صیادی خوزستان گفت: لنج‌ها تا ۷۰ و قایق‌های صیادی تا ۳۵ میلیون تومان از شیوع کرونا خسارت دیده‌اند.

 به گزارش خبرنگار ایلنا، برآوردهای اولیه این بود که شیوع کرونا و ایجاد ممنوعیت‌ها و محدودیت‌هایی برای پیشگیری از این بیماری بیش از همه بر دو بخش خدمات و صنعت تاثیر داشته باشد، اما گزارش تازه‌ای که از سوی پژوهشکده آمار منتشر شده نشان می‌دهد بخش کشاورزی تاثیر بیشتری از این پاندمی پذیرفته است. بر اساس این گزارش، کرونا در اسفند سال گذشته و فرودین امسال ۶۹.۸ درصد و در اردیبهشت ۵۶.۶ درصد بر فروش محصولات کشاورزی تاثیر داشته، حال آنکه این رقم در بخش خدمات و صنعت کمتر است. اگر محصولات مربوط به دامپروری و صیادی را هم لحاظ کنیم، شاهد این هستیم که این بخش‌ها به شدت از شیوع کرونا تاثیر پذیرفته‌اند.

غلامرضا دهقانی (رئیس اتحادیه صیادی خوزستان) به ایلنا گفت: به دنبال شیوع کرونا از طرفی محدودیت‌های ایجاد شده و از طرف دیگر کاهش تقاضا برای خرید آبزیان، بر درآمد صیادان و لنج داران تاثیر گذاشت.

او با بیان اینکه این کاهش تقاضا همچنان ادامه دارد، عنوان کرد: برآوردهای ما نشان می‌دهد لنج‌ها بین ۳۵ تا ۷۰ میلیون در ایام کرونا خسارت دیده‌اند و این رقم در مورد قایق‌های صیادی ۳۰ تا ۳۵ میلیون تومان است.

دهقانی با بیان اینکه به این ترتیب معیشت صیادان به شدت تحت تاثیر قرار گرفته است، گفت: انتظار می‌رفت با اندیشیدن تمهیداتی زمینه فعالیت و کسب درآمد برای صیادان فراهم شود، اما عملا طرح هایی مثل خرید محصولات دریایی برای بسته‌بندی و توزیع بهداشتی رضایت این افراد را فراهم نکرد و در مواردی شاهد بودیم که محصولات به صورت غیرمجاز و در جاهایی که نباید عرضه می‌شد به فروش رسید.

او تاکید کرد: علاوه بر اینکه باید برنامه‌هایی برای بازگرداندن وضعیت به حالت عادی داشت، لازم است در راستای جبران خسارت صیادان اقداماتی صورت گیرد. ما میزان خسارت‌های وارد شده را به اطلاع مسئولان رسانده‌ایم بلکه آنها حمایت‌هایی در نظر بگیرند، اما تاکنون خبری از حمایت نیست و از آنجا که رغبت مردم به محصولات دریایی کمتر شده، معیشت صیادان با مشقت روبه‌روست. 

کرونا صیادان معیشت صیادان قایق‌های صیادی خسارت کرونا به صیادان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر