کد خبر: 929702 A

دبیر اجرایی خانه کارگر مازندران:

دبیر اجرایی خانه کارگر مازندران با انتقاد از خصوصی‌سازی گفت: خصوصی‌سازی صورت گرفته، خصوصی‌خوری بوده است، نه خصوصی‌سازی.

 به گزارش خبرنگار ایلنا، نصرالله دریابیگی که مهمان برنامه «کارگر ایرانی» بود، عنوان کرد: بر اساس قانون اساسی، اقتصاد ایران از سه رکن دولتی، خصوصی و تعاونی تشکیل می‌شود. بخش دولتی وضعیت خوبی ندارد و برخلاف تاکیدات قانونی، بخش تعاون نتوانسته سهم خود را از اقتصاد بگیرد. در سال‌های اخیر برنامه‌ای برای خصوصی‌سازی پیاده شد، اما خصوصی‌سازی صورت گرفته بر خلاف قانون اساسی و نظرات بزرگان کشور در این زمینه بود.

او ادامه داد: باید عنوان کرد که هیچ گونه خصوصی‌سازی اصولی و درستی صورت نگرفته و نتیجه خصوصی‌سازی تعطیلی کارخانه‌ها، تعدیل نیرو، حقوق معوقه و مشکلات اقتصادی و معیشتی برای کارگران بوده است. بر این اساس باید عنوان کرد که خصوصی‌سازی صورت نگرفته، بلکه شاهد خصوصی‌خوری بوده‌ایم.

دبیر اجرایی خانه کارگر مازندران با اشاره به مشکلاتی که خصوصی‌سازی برای کارگران نیشکر هفت تپه به وجود آورده است، عنوان کرد: شایسته نیست در شرایطی که درگیر بحران اقتصادی هستیم کارگران تحت فشار باشند. درخواست ما این است که دولت مسئولیت اداره واحد‌های مشکل‌دار را بر عهده بگیرد تا مشکلات ادامه پیدا نکند.

بخش دیگری از این برنامه به پرسش و پاسخ درباره مسائل و مشکلات مختلف کارگری اختصاص داشت.

دریابیگی در توضیحی درباره ماده ۳۶ تامین اجتماعی عنوان کرد: وقتی بحرانی به وجود می‌آید و کارفرما قادر به پرداخت حق بیمه نیست، شایسته نیست که تامین اجتماعی از ارائه خدمات به کارگران به بهانه اینکه بیمه آنها تمدید نشده خودداری کند. شاهد این هستیم که در شرایط سخت کنونی افرادی به درمانگاه‌های تامین اجتماعی مراجعه می‌کنند، اما با این مساله رو‌به‌رو هستند که این درمانگاه‌ها از ارائه خدمات به بهانه معوق ماندن حق بیمه خودداری کنند. درخواست ما رسیدگی به این مشکل تا زمان رسیدن به وضعیت عادی است.

او همچنین به بحث کارگران ساختمانی پرداخت و گفت: با تلاش‌های صورت گرفته توانستیم بیمه کارگران ساختمانی را دایر کنیم، اما از آنجا که رابطه کارگری و کارفرمایی در مورد آنها وجود ندارد، آنها مشمول مستمری بیکاری نشدند که البته این مشکل را می‌توان رفع کرد و کاری کرد آنها از این خدمت نیز بهره ببرند.

دریابیگی همچنین درباره سوالی مربوط به قرارداد‌های موقت کار، بیان کرد: قرارداد یا شفاهی است یا کتبی. اگر قرارداد کتبی باشد حتما باید در سه نسخه تنظیم شود. قانون می‌گوید قرارداد موقت برای کار موقت است و قرارداد دائم برای کار دائم، اما شاهد برخی قانون‌گریزی‌ها هستیم که امیدواریم مشکل با نظارت و بررسی مسئولان رفع شود.

واگذاری کار به پیمانکاران موضوع دیگری بود که مورد بحث دبیر اجرایی خانه کارگر مازندران قرار گرفت.

او گفت: در سال‌های اخیر شاهد بروز مشکلی بوده‌ایم که در آن در مواردی کارفرمایان هم مقصر نیستند. برخی از کارگران پیمانکاری ماه‌ها حقوق نمی‌گیرند و پیمانکاران هم می‌گویند چون دولت طلب آنها را نداده، آنها هم قادر به پرداخت حقوق کارگران خود نیستند. از دولت تقاضا داریم در شرایط کنونی با پرداخت به موقع مطالبات پیمانکاران زمینه پرداخت حقوق کارگران را فراهم کند.

خصوصی‌سازی تعدیل نیرو تعطیلی کارخانه‌ها مشکلات خصوصی‌سازی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر