کد خبر: 927597 A

معلمان تحت پوشش قانون کار می‌گویند از افزایش ۲۶ درصدی پایه مزد راضی نیستیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، هفدهم خرداد در جلسه شورایعالی کار بعد از مدتها بحث و چانه‌زنی، حداقل مزد کارگران ۲۶ درصد افزایش یافت؛ حق مسکن نیز ۲۰۰ هزار تومان زیاد شد اما این مولفه، مانند سایر مزایای مزدی از قبیل حق سنوات و بن خواربار به کارگران ساعتی و روزمزد از جمله معلمان آزاد و تحت پوشش قانون کار پرداخت نمی‌شود. با این حساب، معلمان غیررسمیِ تحت پوشش قانون کار فقط حداقل مزد مصوب شورایعالی کار را به صورت ساعتی دریافت می‌کنند؛ حداقل مزدی که بعد از انتظاری طولانی فقط ۲۶ درصد افزایش یافت.

حالا معلمان آزاد می‌گویند: درحالیکه حقوق معلمان رسمی افزایش چشمگیری داشته، دستمزد ما فقط ۲۶ درصد زیاد شده است و این بسیار ناعادلانه است.

یکی از این معلمان که کارشناسی ارشد ریاضیات دارد و در مدارس قزوین درس می‌دهد؛ در این رابطه می‌گوید: بی‌عدالتی بیش از هر چیز ما را آزار می‌دهد؛ کار ما و معلمان رسمی یکی‌ست اما تفاوت فاحشی بین دستمزدها وجود دارد؛ تصمیم اخیر شورایعالی کار نیز این فاصله را عمیق‌تر خواهد کرد.

به گفته‌ی این معلم، شورایعالی کار بایستی در تصمیم‌گیری‌ها معیشت ساعتی‌کاران را در نظر بگیرد.

دستمزد این معلمان مانند کارگران روزمزد و فصلی پرداخت می‌شود؛ این مساله، به گفته معلم قزوینی، موجب سرخوردگی و نارضایتی معلمان شده است. او می‌گوید: در این ساختار تبعیض‌آمیز، ما سال به سال فقیرتر می‌شویم.

معلمان آزاد معلمان غیررسمی افزایش 26 درصدی حداقل مزد کارگران معلمان تحت معلممان تحت پوشش قانون کار
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر