کد خبر: 926790 A

برخی کارگران در معدن زغال سنگ البرز شرقی در استان سمنان از طولانی شدن سیر اداری بررسی سختی عناوین شغلی کارگران این واحد معدنی در اداره کار انتقاد کردند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، منابع کارگری در واحد معدنی زغال سنگ البرز شرقی اعلام کردند: با وجود موافقت کارفرما برای پرداخت هزینه بازنشستگی کارگرانی که به مرور در این واحد با استفاده از قانون مشاغل سخت و زیان‌آور بازنشسته می‌شوند، در حال حاضر ما کارگران این واحد معدنی با مشکل طولانی بودن سیر اداری بررسی سختی عناوین شغلی خود در اداره کار سمنان مواجه هستیم.

در این زمینه یکی از کارگران مشمول بازنشستگی در معدن زغال سنگ طزره توضیح داد: در حال حاضر ۵تا ۶ماه است که پرونده من و شماری دیگر از کارگران مشمول بازنشستگی پیش از موعد تحت قانون مشاغل سخت و زیان‌آور برای بررسی و تایید سختی عنوان شغلی در اداره کار سمنان در دست بررسی است. این درحالیست که اداره کار نیز در پاسخ به این وقفه بوجود آمده به کارگران می‌گوید به خاطر شیوع ویروس کرونا جلسات کمیته بدوی برای تایید عناوین شغلی در اسفند ماه سال گذشته برگزار نشده است.

این کارگر با بیان اینکه اداره کار برای بررسی پرونده کارگران مشمول قانون سخت و زیان‌آور باید سریع‌تر عمل کند، افزود: علاوه بر مشکل فوق، اداره کار بعد از بررسی سختی کار عناوین شغلی کارگران، جوابیه را به آدرس پستی محل سکونت هر یک از کارگران ارسال می‌کند. در این صورت ما کارگران بعد از شش ماه انتظار تازه متوجه می‌شویم سختی کار ما تایید شده یا نه؟ اگر تایید شده بود که روند کار طبق روال پیگیری می‌شود و در صورت تایید نشدن سختی کار، دوباره باید فرم درخواست بازنشستگی را پرکنیم و شش ماه دیگر منتظر بمانیم.

او با بیان اینکه بهتر است اداره کار حین بررسی سختی کار عناوین شغلی، ما کارگران را در جریان کار قرار دهد تا مشکل مرتفع شود، در ادامه اظهار داشت: جدا از این موضوع، ایرادات نابجای تامین اجتماعی به بهانه‌های متعدد همانند درج عناوین شغلی غیرمرتبط، برخی  کارگران در آستانه بازنشستگی را با مشکلاتی روبرو کرده است.

وی خطاب به اداره تامین اجتماعی سمنان گفت: درخواست ما این است که به بررسی پرونده کارگرانی که مشمول بازنشستگی با مشاغل سخت و زیان‌آور هستند، سرعت ببخشند نه اینکه ماه‌ها منتظر بمانیم تا فقط عناوین شغلی ما که ۲۰ سال در بخش استخراج معدن کار کرده‌ایم، تایید شود.

کارگران البرز شرقی کارگران معدن زغال سنگ طزره اداره کار سمنان طولانی بودن برسی سختی کاردر اداره کار
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر