کد خبر: 918908 A

کارگران ابنیه فنی خطوط راه‌آهن می‌گویند: توقع کارگران خطوط ابنیه فنی راه‌آهن از مسئولان در سال جاری این است که به مطالبات انباشته این قشر توجه کنند.

تعدادی از کارگران ابنیه فنی راه‌آهن در گفتگو با خبرنگار ایلنا، در ارتباط با توقعات کارگران ابنیه فنی از مسئولان در سال جاری گفتند: حدود هفت هزار کارگر ابنیه فنی حافظ امنیت ریلی کشور هستند بنابراین چگونه کارگران خطوط ابنیه فنی می‌توانند با داشتن مشکلات صنفی فراوان، امنیت ریلی کشور را تامین کنند.

آنها با بیان اینکه در صورت وقوع هر مشکل و حادثه‌ای مسئولیت آن برعهده کارگران ریلی نیست، ادامه دادند: ماه‌هاست منتظر پرداخت مطالبات معوقه خود هستیم. شرایط اقتصادی سخت است و این تأخیر در پرداخت حقوق‌ها بیشتر ما را تحت فشار روحی و جسمی قرار می‌دهد.

آنها افزودند: ریشه اصلی مشکلات ما کارگران حضور پیمانکاران مختلف در خطوط ابنیه فنی راه‌آهن است. سالها تجربه حضور پیمانکاران در مجموعه راه‌آهن نشان داده که مدیران پیمانکاری نه تنها تاثیری بر فرآیند تولید و کار ندارند بلکه در عمل به تهدیدی درمقابل امنیت شغلی کارگران تبدیل شده‌اند.

کارگران با اشاره به اینکه ما خواستار حذف شرکت‌های پیمانکاری در مجموعه خطوط ریلی هستیم، در ادامه افزودند: سالهاست این موضوع را پیگیری می‌کنیم اما متاسفانه مسئولان با بی‌توجهی به مطالبات قانونی ما هنوز هیچ تصمیم جدی برای حذف پیمانکار و تغییر نوع قرارداد کارگران نگرفته‌اند و این موضوع هر روز نگرانی کارگران را بیشتر کرده است.

همچنین کارگران درباره سایر مطالبات صنفی خود تصریح کردند: رفع مشکلات بیمه تامین اجتماعی و بیمه تکمیلی، پرداخت برخی مزایای قانونی و عرفی همانند بن ماه رمبارک رمضان و دادن لباس و کفش کار بخش دیگری از مطالبات کارگران ابنیه فنی است که هنوز به صورت کامل پرداخت نشده و این مسئله امروز باعث ایجاد گرفتاری‌هایی برای کارگران شده است.

آنها با تاکید بر اینکه کارگر ابنیه فنی بعد از سال‌ها کار در کارخانه‌های تراورس‌سازی و تعمیرات خطوط ریلی از  ادامه کار با پیمانکاران خسته شده‌اند، در ادامه خواستار تشکیل یک نهاد مستقل کارگری برای رسیدگی به مشکلات و پیگیری مطالبات بر زمین مانده کارگران ابنیه فنی راه‌آهن شدند.

این کارگران همچنین با انتقاد از اجرا نشدن طرح تجمیع و طبقه‌بندی مشاغل برای کارگران ابنیه فنی در پایان گفتند: سالهاست که کارگران پیمانکاری ابنیه فنی پیگیر اجرای طرح تجمیع و طبقه‌بندی مشاغل خود هستند اما به دلیل نداشتن نماینده صنفی اجرای این طرح‌ها عملیاتی نشده است.

انتهای پیام/
کارگر قطار حادثه ریل کارگران ابنیه فنی راه آهن مطالبات بر زمین مانده
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر