کد خبر: 915730 A

در گفت‌و‌گو با ایلنا مطرح شد؛

رئیس نظام صنفی کشاورزی کرمان با انتقاد از خرید زیر قیمت محصولات کشاورزی، خواستار برنامه‎ریزی‎های دقیق برای جلوگیری از ضرر و زیان کشاورزان شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، گرانی‎های و ارزانی‎های یک‌دفعه‎ای اتفاقی است که در سال‎های اخیر بار‎ها درباره محصولات کشاورزی شاهد آن بوده‎ایم. پیاز ازجمله محصولاتی است که در چند ماه اخیر با نوسانات شدید قیمتی مواجه بوده و از قیمت بسیار بالا در اسفند سال پیش به قیمت بسیار پایین در اردیبهشت امسال رسیده است.

قاسم سالاری (رئیس نظام صنفی کشاورزی کرمان) عنوان کرد: به دلیل دشواری‎هایی که در صادرات پیاز به وجود آمده، معیشت کشاورزان پیازکار در جنوب ایران به شدت در معرض خطر قرار گرفته است، چراکه قیمت این محصول کشاورزی پایین آمده و خریداری هم وجود ندارد.

او ادامه داد: دولت در قالب سازمان تعاونی روستایی وارد عرصه حمایت شده و پیاز را با قیمت کیلویی ۴۵۰ تومان یعنی حتی زیر قیمت تمام شده برای کشاورزان خریداری می‎کند. هر چند این اقدام حمایتی با توجه به کمبود منابع در راستای کاهش ضرر و زیان کشاورزان است، اما شرایط پیش آمده درد مزمنی را نشان می‎‌دهد که سال‎هاست کشاورزان از آن رنج می‎برند و در مورد محصولات مختلف تکرار می‎شود.

سالاری تاکید کرد: حل ریشه‎ای این بحران منوط به سرمایه‎گذاری در صنایع تبدیلی و تشویق سرمایه‎گذاران بخش خصوصی برای احداث کارخانجات تبدیلی است. در تمام دنیا مرسوم است که به این شکل مازاد تولید را تعدیل کنند، اما با وجود بحران‎های که مدام تکرار می‎شوند، به چنین موضوعی توجه نشده و در این بین کشاورزان متضرر می‎شوند.

کشاورزی کرمان کشاورزان پیاز صنایع تبدیلی قیمت پیاز معیشت کشاورزان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر