کد خبر: 887444 A

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس:

یک عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس عنوان می‌کند: یارانه‌ای که قرار است امشب به حساب تعدادی از سرپرستان خانوار واریز شود گام اول برای جبران خسارت‌هایی است که کرونا به شهروندان وارد کرده و معیشت آنها را به خطر انداخته است.

 به گزارش خبرنگار ایلنا، به دنبال شیوع کرونا در ۳۱ استان کشور، کسب‌و‌کار‌ها به شدت آسیب دیده و معیشت شمار قابل توجهی از شهروندان به خطر افتاده است. از همان هفته‌های اول شیوع کووید ۱۹ و مطرح شدن بحث قرنطینه خودخواسته، این سوال مطرح شد که خسارت‌های ناشی از این وضعیت را چه کسی و چگونه تقبل می‌کند؟ دولت‌های مختلف درگیر با کرونا تمهیداتی را برای جبران خسارت‌های این بیماری اندیشیده‌اند که در دو سطح کلان و خرد قابل ردگیری است.

در سطح کلان کاهش سود بانکی، ارائه تسهیلات به کسب‌‌کار‌ها، اعمال برخی معافیت‌ها و ... فعالیت‌هایی است که مورد توجه قرار گرفته است؛ تمهیداتی که در ایران نیز شاهد اجرای آن هستیم اما کرونا فقط به کسب‌و‌کار‌های شناسنامه‌دار ضرر نزده، بلکه این بیماری باعث شده برخی افراد که فاقد حمایت‌های بیمه‌ای هستند و از آنها بیشتر به عنوا کارگران روزمزد و اقشار آسیب‌پذیر یاد می‌شود، متحمل خسارت شده و معیشت‌شان به خطر بیفتد. از این رو بحث پرداخت یارانه کرونا مطرح شده است. آن‌طور که مسئولان دولتی می‌گویند در اولین مرحله هفت میلیون نفر مشمول یارانه کرونا می‌شوند که از این تعداد سه میلیون نفر یارانه مستقیم دریافت کرده و چهار میلیون نفر دیگر وام می‌گیرند.

مهرداد بائوج لاهوتی (عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس) در گفتگو با ایلنا، درباره کم و کیف یارانه کرونا می‌گوید: کرونا به شمار قابل توجهی از کسب‌و‌کار‌ها و افراد خسارت وارد کرده است. افرادی که تحت پوشش بیمه هستند در صورت آسیب دیدن از این بیماری، بیمه بیکاری می‌گیرند، اما ما در کشور با افرادی رو‌به‌رو هستیم که از حمایت‌های بیمه‌ای برخوردار نیستند و به‌صورت روزانه کسب درآمد می‌کنند.

او ادامه می‌دهد: کارگر ساختمانی که صبح سر کار می‌رفته و شب مزد می‌گرفته است، اکنون که بیکار شده پولی برای امرار معاش ندارد. یا فروشنده‌ای که درآمد روزانه داشته اکنون دچار مشکل شده و معیشتش به مضیقه افتاده است.

این نماینده مجلس با بیان اینکه وقتی از مردم می‌خواهیم برای جلوگیری از گسترش کرونا در خانه بمانند، باید فکری هم برای امرار معاش آنها بشود، می‌گوید: بر این اساس قرار شد در گام اول یارانه‌ای بین ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان به افرادی که کرونا به‌طور کامل درآمد آنها را از بین برده پرداخت شود. علاوه بر این قرار است وامی یک تا دو میلیونی به افراد دیگری داده شود.

او درباره وام اعطایی اینطور توضیح می‌دهد: وام اعطایی بدون ضامن پرداخت می‌شود و قرار شد اقساط آن با مدتی تنفس، بعد از اینکه وضعیت به حالت عادی برگشت از یارانه افراد کسر شود.

لاهوتی عنوان می‌کند: یارانه‌ای که قرار است امشب به حساب تعدادی از سرپرستان خانوار واریز شود گام اول برای جبران خسارت‌هایی است که کرونا به شهروندان وارد کرده و معیشت آنها را به خطر انداخته است.

او ادامه می‌دهد: ما می‌دانیم که ۲۰۰ یا ۶۰۰ هزار تومان تکافوی زندگی افراد را نمی‌کند، اما باید تنگناهای دولت را هم مدنظر داشت. دولت سالانه ۴۲ هزار میلیارد تومان یارانه نقدی و ۳۰ هزارمیلیارد تومان حمایت معیشتی پرداخت می‌کند و امسال ۱۵ هزار میلیارد برای سازمان‌های حمایتی نظیر کمیته امداد و بهزیستی برای کمک به مددجویان درنظر گرفته شد. یارانه کرونا جبران‌کننده بخشی از خسارت وارد شده به افراد است تا بتوانیم از این مرحله عبور کرده و تصمیمات دیگری اتخاذ کنیم.

یارانه کرونا یارانه نقدی یارانه کرونا وام حمایتی وام حمایتی کرونا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر