کد خبر: 886884 A

افتخاری:

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری تصریح کرد: این صندوق از این پس صرفا در جهت سرمایه‌گذاری‌های با بازده مناسب و بلندمدت که مورد انتظار بازنشستگان است گام برمی‌دارد.

به گزارش ایلنا به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل صندوق بازنشستگی کشوری، اکبر افتخاری در نشست هم‌اندیشی با مدیرعامل هلدینگ آتیه صبا و مدیران شرکت‌های تابعه این هلدینگ با تاکید بر ضرورت ایجاد تفکر استراتژیک در شرکت‌های صندوق بازنشستگی کشوری تصریح کرد: فضای اقتصادی موجود و رقابت بازار به ما اجازه نمی‌دهد که برای محاسبه سود و زیان شرکت‌ها، تا یک سال صبر کنیم و تازه در آن زمان متوجه زیان یا سود محقق نشده شرکت‌ها باشیم.

او ادامه داد: باید تفکر استراتژیک در هلدینگ‌ها و شرکت‌های صندوق پیاده‌سازی شود تا برای اتفاقات مختلف ازجمله آسیب‌های محیطی پیش‌بینی و تمهدات لازم اندیشیده شده باشد.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری با بیان اینکه چهار راهکار برای مدیریت اقتصادی صندوق پیش‌بینی شده و در حال اجراست، گفت: اولین راهکار خروج سریع از بنگاه‌های زیان‌ده یا کم‌بازده و بنگاه‌هایی است که امیدی به بازدهی آنها نیست، دومین راهکار، احیا  و کمک به شرکت‌هایی است که سوددهی پایین دارند، اما در آینده می‌توان انتظار سودآوری از آنها داشت، سومین راهبرد، این است که سهام داری و مدیریت پرتفو را اصلاح و تقویت کنیم و چهارمین راهکار صندوق بازنشستگی ورود به کسب و کارهای کم سرمایه، نوگرایانه و دانش بنیان و در عین حال پربازده است.

افتخاری گفت: کسب و کارهای آینده باید در مدیریت اقتصادی صندوق بازنشستگی و هلدینگ‌ها و شرکت‌های تابعه آن به عنوان یک اصل دنبال شده و اجرایی شود. امروز دیگر نمی‌توان با تکیه بر کسب و کارهای در حال نابودی یا کم‌بازده و بی‌اثر به دنبال سودآوری بود.

وی افزود: تحقق مدیریت پرتفوی، تدوین و اجرای سند استراتژیک شرکت‌ها، تشکیل کمیته ساماندهی بنگاه‌های اقتصادی صندوق بازنشستگی به صورت هفتگی و تعیین تکلیف شرکت‌های تحت مدیریت هلدینگ‌های صندوق به شکل جدی در حال اجراست.

افتخاری تاکید کرد: به همین منظور، مجامع فصلی برای بررسی سود و زیان و نحوه فعالیت‌های شرکت‌ها و هلدینگ‌های تابعه این صندوق برگزار می‌شود. 

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری با بیان اینکه مجامع فصلی به بررسی دقیق و بهینه فعالیت شرکت‌های تابعه و میزان سود و زیان آنها کمک می‌کند، گفت: با این روش تصمیم‌گیری و اعمال روش‌هایی برای بهینه کردن فعالیت‌ها و افزایش سودآوری شرکت‌ها و هلدینگ‌ها و دفاع از سرمایه‌ای که در اختیار همه ما قرار دارد، شکل اجرایی و عملی به خود خواهد گرفت.

افتخاری گفت: در مدیریت یک شرکت یا بنگاه اقتصادی نمی‌توان با دارایی در اختیار که متعلق به بازنشستگان و حق‌الناس است به گونه‌ای رفتار کرد که یا سود حداقلی داشته باشد یا در شرایط بدتر دچار زیان شود.

او با بیان اینکه ادامه فعالیت هلدینگ‌ها و شرکت‌هایی که سودآوری لازم برای صندوق بازنشستگی نداشته باشند، قطعا به صلاح نیست، گفت: ظرف یک ماه اخیر به جمع‌بندی لازم رسیدیم و با سرعت در حال تعیین تکلیف شرکت‌ها به خصوص شرکت‌های کاغذی هستیم و همه بنگاه‌های تابعه صندوق باید با استراتژی فعلی هم‌راستا شوند.

وی تاکید کرد: صندوق بازنشستگی کشوری از شرکت‌های با ریسک بالا خارج شده و به سمت پرتفوی با سودآوری بالا و با ریسک پایین و مطمئن حرکت خواهد کرد. بازنشستگان ما انتظار دارند صاحب سرمایه‌هایی با یک استراتژی مشخص یعنی «بازدهی مناسب و بلندمدت» باشند. هرچه خارج از این خط‌کش باشد باید با فوریت از آن خارج شویم.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری یادآور شد: این صندوق یک مجموعه بزرگ است و بازنشستگان ما به عنوان ذینفعان اصلی انتظار سرمایه‌گذاری مناسب و بهینه دارند. بنابراین باید به گونه‌ای عمل کنیم که رضایت حداکثری بازنشستگان تحت پوشش حاصل شود.

افتخاری گفت: هیچ شرکتِ زیان‌دهی وجود ندارد مگر با سوءمدیریت؛ این مساله به خصوص در صندوق بازنشستگی که خود یک برند محسوب می‌شود، بیشتر نمایان است. در این سطح، هم منابع و هم ظرفیت‌های لازم به ویژه برند یک صندوق دولتی و بسیاری دیگر از شاخص‌های مورد نیاز برای مدیریت بهینه یک بنگاه اقتصادی وجود دارد، بنابراین آنچه موجب زیان‌آوری شده همان سوءمدیریت است.

او همچنین اظهار داشت: کمیته‌هایی در حوزه‌های مختلف ازجمله حقوقی با حضور شرکت‌ها و هلدینگ‌ها و مشاوران و کارشناسان متخصص تشکیل شده تا با سرعت و به شکل کارشناسی مشکلات را پیگیری و حل و فصل کنند.

افتخاری افزود: از سوی دیگر در حوزه شفافیت و مبارزه با فساد با توجه به تعهداتی که وجود دارد با جدیت پیگیر هستیم؛ اما این سیاست از راه و روش خودش پیگیری خواهد شد و تلاش ما در صندوق بازنشستگی دور کردن این صندوق و شرکت‌های آن از مسائل سیاسی و سیاستزدگی به خصوص در بحث برخورد با تخلفاف و شفافیت است.

وی تصریح کرد: در برخورد با تخلفات و فساد باید از راه درست و قانون‌مند عمل و با سعه صدر و اخلاق‌مداری حرکت کرد. آن جایی که فساد رخ داده باید با سرعت و قاطعانه و از مسیر قانونی پیگیری شود.

افتخاری با اشاره به همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری و افزایش حقوق این جامعه پیشکسوت و فرهیخته، گفت: مسائلی چون همسان‌سازی و افزایش حقوق بازنشستگان جزو خواسته‌های بازنشستگان عزیز است که در حال پیگیری است. در کنار این دغدغه مهم، توسعه سبد معیشتی بازنشستگان، بحث‌های درمان و سلامت، برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی نیز در دستور کار صندوق به عنوان یک وظیفه اجتماعی قرار دارد و وظیفه ما پرداختن به این مسائل نیز هست.

صندوق بازنشستگی کشوری اکبر افتخاری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر