کد خبر: 877033 A

علی خدایی:

علی خدایی با تاکید بر اینکه در تعیین نرخ سبد معاش، اجماع صورت گرفته، گفت: بحث‌های کارشناسی و اختلافات به نتیجه رسید.

به گزارش خبرنگار ایلنا، بحث بر سر چگونگی رسیدن به رقم ۴ میلیون و ۹۴۰ هزار تومانی در جلسه کمیته دستمزد بسیار است؛ علی خدایی (عضو کارگری شورای عالی کار) در توضیح رسیدن به این رقم می‌گوید: در خصوص جلسه تعیین رقم سبد معیشت، اخباری در فضای مجازی در دست انتشار است که کارگری‌ها زیر فشار کارفرمایان و دولت حاضر به پذیرش رقم سبد شده‌اند، هرچند افشای جزییات مذاکرات کارشناسی عمل صحیحی نیست اما باتوجه به گسترش این خبر، لازم است به اطلاع برسانم که در این جلسه و جلسات کارگروه مزد، بحث بر سر آیتم‌ها و مراجع آماری صورت می‌پذیرد و به هیچ وجه موضوع فشار مطرح نیست.

به گفته‌ی وی، اختلافات فنی موجود در کمیته مزد بر سر دو موضع بوده است؛ اول، مرجع تعیین قیمت اقلام مصرفی و دوم، سهم خوراکی‌ها در سبد خانوار.

خدایی ادامه داد: گروه کارفرمایی در ابتدا با در نظر گرفتن قیمت اقلام خوراکی بر مبنای قیمت‌های میادین میوه و تره‌بار، قیمت سبد را چهار میلیون وهشتاد هزار تومان و دولت رقمی در حدود چهارمیلیون وهفتصد هزار تومان اعلام کردند اما گروه کارگری با ارجاع به مرکز آمار، رقم حداقلی را پنج میلیون و سیصد هزار تومان قبول داشت و همچنین اختلاف نظرهایی در خصوص سهم خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها وجود داشت.

وی اضافه کرد: در نهایت پس از چندین ساعت مذاکره جدی و کارشناسی، رقم چهار میلیون و نهصد و چهل هزارتومان به عنوان سبد معیشت خانوار متوسط به صورت میانگین کشور و با اجماع هر سه گروه تعیین شد.

خدایی در پایان تاکید می‌کند: اطلاق واژه‌هایی چون تحت فشار و ..... در چنین جلساتی که برخلاف جلسات چانه‌زنی شورای عالی کار، صرفا مبنای کارشناسی دارد، صحیح نیست. روال قانونی کمیته مزد، فقط مختصِ کار کارشناسی است و لاغیر.

علی خدایی مذاکرات مزدی 99 سبد معاش 99
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر