کد خبر: 871905 A

نماینده مردم تبریز در مجلس مطرح کرد:

زهرا ساعی گفت: موضوع زنان سرپرست خانوار از دیگر موضوعات مهمی بود که هیچوقت در برنامه‌های پنچ ساله قبلی متولی و نداشت و در این دوره برای اولین بار در برنامه ششم به انجام رساندیم و گفتیم وزارت کار متولی است و باید برای زنان سرپرست خانوار کارآفرینی و مهارت‌آموزی کند و این طرح را در ۲۴ استان به صورت پایلوت به اجرا رساندیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، زهرا ساعی در مراسمی که به مناسبت ولادت حضرت فاطمه زهرا(س) و روز مادر در دانشکده علمی_کاربردی خانه کارگر برگزار شد، گفت: خوشحال هستم که در این جمع بسیار صمیمی در خدمت شما هستم. افتخار می‌کنم عضو کمیسیون اجتماعی مجلس و عضو فراکسیون کارگری مجلس هستم و در کنار پیشکسوتان و زحمتکشان عزیزی چون جناب آقای محجوب و خانم جلودارزاده که عمری را در راه خدمت به شما صرف کردند، همراه هستم و امیدواریم بتوانیم در کنار این عزیزان صدای شما باشیم و مطالبات به حق کارگران را به گوش مسئولان برسانیم.

او ادامه داد: در مجلس گروه‌های مختلف نماینده دارند و من با توجه به اینکه از خانواده کارگری هستم ارادت خاصی به جامعه کارگری دارم و خود را ملزم دانستم که از این صنف حضور داشته باشم. خودم را فرزند آذربایجان می‌دانم و به آن افتخار می‌کنم و در هرجایی که باشم توجه خاصی به جامعه زنان، کارگران، بازنشسته‌ها و هموطنان خود دارم.

ساعی تصریح کرد: با استفاده از راهنمایی و کمک‌های آقای محجوب و خانم جلودارزاده تلاش کردیم با توجه به شرایطی که اکنون در کشور حاکم است و تحریم‌های موجود که باعث شده اقشار مختلف مردم از جمله کارگران از نظر معیشت در سختی هستند، تلاش‌های مضاعفی داشته باشیم.

او افزود: وقتی رهبر معظم انقلاب می‌فرمایند سال اقتصاد مقاومتی و در سال‌های مختلف بر اهمیت کار و اشتغال تاکید دارند، نشان دهنده اهمیت اشتغال و کار و کارآفرینی در کشور است که بدون حضور شما معنا پیدا نمی‌کند و نیاز است که در این برهه زمانی به تلاش‌های بیشتری نیاز داریم.

ساعی تاکید کرد: باید زحمتکشانی در کارخانه‌ها و صنایع باشند که بتوان به تولید و اشتعال رسید و این بدون حضور جامعه زحمتکش کارگری میسر نیست.

وی افزود: خودم را مدیون این قشر می‌دانم. فعالیت در دو حوزه برای من بسیار مهم است و دوست داشتم در حوزه زنان حرفی برای گفتن داشته باشم چراکه زنان امروز علاوه بر همسر و مادر بودن به عنوان یک فعال سیاسی و اجتماعی و اقتصادی حضور فعال دارند و تلاش کردیم قوانینی را تصویب کنیم که بر علیه زنان نباشد.

او گفت: در این مجلس تلاش فراکسیون زنان و به ویژه خانم جلودارزاده به عنوان پیشکشوت برای اجرای قوانین که زنان را همراهی کند و تحکیم خانواده را به همراه داشته باشد بسیار ستودنی است. ما تنها در شغال نگفتیم تحکیم خانواده و واقعا اگر خانواده‌ای می‌خواهد پایدار و شاد و خوشبخت باشد باید یکسری قوانین در خدمت زنان قرار گیرد.

ساعی با اشاره به قوانینی که در این دوره مجلس به نفع زنان مصوب شده، اشاره کرد و گفت: مرخصی ۹ ماه پس از زایمان را ما در این مجلس به تصویب رساندیم و از ۶ ماه به ۹ ماه ارتقا دادیم. همچنین طرح بازنشستگی خانوم‌ها با سابقه ۲۰ سال که اگرچه با موافقت همراه نشد اما در این زمینه تلاش خود را کردیم. بعلاوه موضوع زنان سرپرست خانوار از دیگر موضوعات مهمی بود که هیچوقت در برنامه‌های پنچ ساله قبلی متولی و نداشت و در این دوره برای اولین بار در برنامه ششم به انجام رساندیم و گفتیم وزارت کار متولی است و باید برای زنان سرپرست خانوار کارآفرینی و مهارت‌آموزی کند و این طرح را در ۲۴ استان به صورت پایلوت به اجرا رساندیم و مدام از وزیر کار می‌خواهیم که در کشور آن را پیاده کنند.

او به لایحه منع خشونت زنان نیز اشاره کرد و گفت: با تلاش‌های بسیاری که درباره لایحه منع خشونت علیه زنان صورت گرفت و با تلاش فراکسیون زنان از قوه قضائیه خارج شد و در ماه‌های آینده در دستور کار مجلس قرار خواهد گرفت.

ساعی با بیان اینکه تلاش‌های متعددی در زمینه حقوق زنان در مجلس انجام شد به ورود زنان به سمت‌های مدیریتی نیز اشاره کرد و گفت: بحث ورود زنان به پست‌های اداری از دیگر مواردی بود که در فراکسیون زنان مورد توجه ویژه قرار گرفت و از دولت درخواست کردیم وزیر زن معرفی کند اما به دلایلی میسر نشد و با فشاری که نمایندگان زن مجلس به رئیس جمهور آوردند ایشان را مجاب کردیم حتما یکی از معاونین وزرا از بانوان باشند که این امر محقق شد چراکه دختران جوان و فرزندان شما دستاوردهای بالایی کسب کرده‌اند و اصلا مساله جنسیت نباید مطرح شود و مردان و زنان توانمند باید بتوانند در بدنه مدیریتی کشور دیده شوند و از ظرفیت‌های آنها استفاده شود و اینگونه است که به توسعه پایدار در کشور می‌رسیم و زن و مرد با توجه به توانمندی‌های خود در سطوح مختلف حضور پیدا می‌کنند.‌

زهرا ساعی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر