کد خبر: 862506 A

کارگران ابنیه فنی راه‌آهن قم در نامه‌ای خطاب به مدیرعامل راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، خواستار پیگیری مشکلات صنفی خود شدند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، کارگران نگهداری خط و ابنیه فنی راه‌آهن منطقه قم (شرکت فلق) که به دنبال و دریافت مطالبات مزدی خود هستند، طی نامه‌ای خطاب به سعید رسولی (مدیرعامل راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران) خواستار پیگیری مشکلات صنفی خود شدند.

در این نامه، کارگران ضمن بیان تعویق چندین ماهه مطالبات مزدی خود از مدیرعامل راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران خواسته‌اند راه‌حل مناسبی برای امنیت شغلی و پرداخت مطالبات معوقه کارگران نگهداری خط و ابنیه فنی راه‌آهن ازجمله ناحیه قم پیدا کند.

در ابتدای این بیانیه؛ با بیان اینکه کارگرانی که تحت مسئولیت شرکت‌های پیمانکاری در خطوط ابنیه فنی راه‌آهن قم کار می‌کنند چندین ماه مطالبات مزدی طلبکارند و کسی پاسخگو کارگران نیست، آمده است: پایه حقوق یک میلیون و پانصد هزار تومانی، کفاف مخارج  و معاش زندگی خانوادگی ما را نمی‌دهد در عین حال وقتی با چندین سال سابقه کار همان حداقل دستمزد و سایر مطالبات صنفی و قانونی خود را مطالبه می‌کنیم، تهدید به اخراج می‌شویم.

در ادامه این نامه درباره محدودیت پرداخت حق اولاد در شرکت‌های پیمانکاری ابنیه فنی راه‌آهن قم آمده است: تا پیش از تصویب و ابلاغ قانون جدید اصلاح جمعیت و تنظیم خانواده، حق اولاد تنها به دو فرزند از مجموع فرزندان خانوداه‌های کارگری پرداخت می‌شد. اما از سال ۹۲ با برداشته شدن این قانون همچنان برخی از شرکت‌های پیمانکاری ازجمله شرکت پیمانکاری در خطوط ابنیه فنی ناحیه قم همچنان تنها تا دو فرزند حق اولاد می‌پردازند و این اجحاف در حق کارگران است.

به گفته این‌کارگران، هرچند بار‌ها شرایط دشواری کار کارگران ابنیه فنی راه‌آهن از رسانه‌های جمعی اطلاع‌رسانی شده است اما تاکنون هیچ توجهی به تغییر شرایط یا رسیدگی به وضعیت این کارگران نشده است. از دیگر خواسته‌های صنفی کارگران خطوط ابنیه فنی ناحیه قم که مرتبا پیگیری می‌شود داشتن اضافه‌کاری و پرداخت حق سختی کار است.

کارگران ابنیه فنی ناحیه قم در تشریح مشکلات مربوط به اضافه‌کاری و سختی کار خود گفتند: با وجود آنکه در بدترین شرایط در فصول گرم و سرد مناطق کویری و بیابانی محور ریلی قم مشغول کاریم اما سختی کار ما لحاظ نمی‌شود در عین حال همه کارگران به صورت مستمر اضافه‌کاری ندارند.

کارگران ابنیه فنی ناحیه قم در ادامه این نامه با اشاره به بی‌پاسخ ماندن وعده‌های داده شده از سوی کارفرما و نمایندگان شرکت راه‌آهن در پیگیری مطالبات صنفی کارگران ابنیه فنی قم افزودند: از دیگر مطالبات صنفی کارگران خطوط ابنیه فنی منطقه قم مشکل بیمه تکمیلی است که سایر کارگران پیمانکاری ابنیه فنی در سایر مناطق ریلی از آن مبرا نیستند.

آنها در تشریح مشکلات بیمه تکمیلی خود گفتند: با وجود آنکه کارفرمای شرکت پیمانکاری همه کارگران را تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار داده است و هر ماه حدود ۱۳۰ هزار تومان از حقوق کارگران بابت بیمه تکمیلی کسر می‌کند اما کارگران از خدمات بیمه تکمیلی به دلیل آنچه واریز نشدن حق بیمه تکمیلی به حساب شرکت بیمه‌گر عنوان می‌شود، بهره‌مند نیستند.

در بخش دیگری از نامه کارگران ابنیه فنی ناحیه قم آنها با انتقاد از به‌کارگیری تعدادی از افراد بازنشسته در بخش‌های مختلف مدیریتی در این واحد خدماتی آورده‌اند؛ در واحد نگهداری از خطوط ابنیه فنی راه‌آهن قم  تعدادی افراد بازنشسته در بخش‌های مدیریتی این واحد  خدماتی جایگزین نیروهای جوان در کارگاه‌ها و سایر حوزه‌ها شده‌اند که خلاف قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان است.

طبق اظهارت کارگران شاغل ابنه فنی راه‌آهن قم؛ گاهی همین نیروهای بازنشسته برای نگه داشتن جایگاهی که بعد از بازنشستگی بدست آورده‌اند اقدام به اخراج نیروهای جوان که سابقه ۱۰سال یا بیشتر دارند، می‌کنند. در عین تعداد زیادی جوان بیکار تحصیلکرده در منطقه قم وجود دارند که کسی به فکر آنها نیست و به‌کارگیری افراد بازنشسته ظلم آشکاری در حق آنها و خانواده‌هایشان است.

در پایان این نامه، کارگران ابنیه فنی ناحیه قم درخواست رسیدگی به مشکلات خود را مطرح کرده‌ و گفته‌اند: اینجانبان از سعید رسولی، مدیرعامل راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران ضمن تقاضای رسیدگی به مشکلات کارگران ابنیه فنی قم خواستار بررسی راه‌حل‌های مناسب برای مشخص شدن وضعیت شغلی و پرداخت مطالبات معوقه مزدی خود هستیم.

اخراج بیمه تکمیلی کارگران ابنیه فنی قم مدیر عامل راه آهن کشور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر