کد خبر: 862102 A

اوسط هاشمی:

تفاهم‌نامه همکاری بین سازمان مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی و سازمان فنی و حرفه‌ای کشور با هدف ارتقای سطح مهارت به امضا رسید.

به گزارش خبرنگار ایلنا، علی اوسط هاشمی (رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای کشور) در نشست امضای تفاهم‌نامه همکاری بین سازمان مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی و سازمان فنی و حرفه‌ای کشور، با اشاره به اینکه انگیزه این تفاهم‌نامه نقش دروازه‌داری مناطق آزاد در روابط بین‌الملل است، اظهار داشت: علاوه بر اینکه این تفاهم‌نامه رسالت ایجاد زمینه مهارتی برای استفاده حداکثری در مناطق ساحلی و  عمق سرزمین دارد، ماموریت‌هایی هم برای توسعه سطح مهارت فعلی در این مناطق در نظر گرفته شده است. 

وی با اشاره به اینکه پیشرفت بر پایه توسعه انسانی است و سایر منابع عناصری برای پیشرفت هستند، تصریح کرد: محور توسعه، انسان است. اگر انسان دارای مهارت و توانمندی باشد، در هر مقطع تحصیلی می‌توان این توانایی را در جهت پیشرفت کشور به کار گرفت.

او ادامه داد: پتانسیل مناطق آزاد بالا است و در نقطه جمعیتی‌ای مستقر است که می‌توان از کارت شهروندی این مناطق و مزیت‌هایش بهره برد. هیچ شهروند ساکنی در این مناطق نباید بی‌مهارت باشد. یک نگاه بلندمدت لازم است تا شعار هر ایرانی یک مهارت را محقق کنیم. این یک نگاه وسیع حکومتی و ملی را می‌طلبد.

اوسط هاشمی تصریح کرد: می‌توانیم در نگاه خودمان این مطالبه را به جد مطرح کنیم. تمام مناطق آزاد در کشور ما سرشار از رویش و زایش است و کشور ما جزو نادر کشورهایی است که این میزان همسایه و ساحل دارد.

وی با اشاره به لزوم رقابت‌زا کردن صنایع و اقتصاد در کشور گفت: رقابت‌زا نمودن محصولات بر پایه دانایی کار و به نوعی به رخ کشاندن مهارت در جهت اعلام به کشورهای دیگر برای حضور در کشور ما برای توسعه مناطق مهارتی اهمیت زیادی دارد.

رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای کشور با اشاره به مزیت لازم نبودن ویزا برای رفت و آمد در مناطق آزاد گفت: امید است که هیچ کارآفرین سرمایه‌گذار و واحد صنعتی در تنگنای فقدان نیروی ماهر به سر نبرد و وقتی اعلام نیاز می‌کند، به جهت نوع جهت گیری‌های کلان، نیروی کار ماهر باید در اختیارش قرار بگیرد.

وی افزود: بنا به تقاضای مدیران مناطق می‌توانیم کارگاه‌هایمان را به‌روز کنیم به گونه‌ای که برد ملی داشته باشد. در مناطق آزاد این آمادگی را با خلق فرصت‌های تکنولوژیکِ نو خواهیم داشت تا هر کشوری و مدیری بخواهد نیروی ماهر را تامین کنیم. این در حالی است که پنجشنبه گذشته تفاهم‌نامه‌ای با اروند در منطقه خرمشهر در این راستا منعقد شد.

اوسط هاشمی تصریح کرد: متاسفانه تاکنون بر پایه مهارت، ورود فعالی در مناطق مرزی و محلی نداشته‌ایم و باید بر این مسئله تاکید کنیم. نباید سرمایه اجتماعی نهفته در مناطق مرزی را دست‌کم بگیریم.

وی با اشاره به اینکه باید اولویت کار مهارت‌آموزی در مناطق محلی باشد، تصریح کرد: به خصوص مناطق ساحلی زمینه زیادی برای تمرکز دارد. بنابراین اهم تلاش ما اولویت دادن به نیروهای محلی در بحث مهارت‌آموزی است.

سازمان فنی و حرفه ای سازمان مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی علی اوسط هاشمی (رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای کشور)
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر