کد خبر: 861607 A

درحالی‌که مشکل عدم پرداخت ۷ تا ۸ ماه دستمزد معوقه بیش از ۸۰ کارگر شهرداری سی سخت در استان کهکیلویه و بویراحمد هنوز ادامه دارد، شهردار این شهر گفت: پیگیر پرداخت مطالبات و سایر مشکلات کارگران هستم.

تعدادی از کارگران شهرداری سی سخت واقع در استان کهکیلویه و بویراحمد در تماس با خبرنگار ایلنا گفتند: حدود ۸۰ کارگر در مجموعه شهرداری سی سخت به صورت مستقیم با سوابق بالای ۱۵ سال مشغول کارند که تقریبا از خرداد ماه سال جاری پرداخت مطالبات مزدی‌شان به تاخیر افتاده است.

این کارگران با بیان اینکه در این زمینه هیچ مسئولی در شهرداری سی سخت پاسخگوی مطالبات معوقه کارگران نیست، در ادامه گفتند: سالهاست که زیر نظر شهرداری در بخش خدمات، فضای سبز، موتوری و آتش‌نشانی به سختی کار می‌کنیم و در تمامی این سال‌ها شهردارانی که به ترتیب مدیریت شهری را برعهده می‌گیرند، در مقام کارفرما به تمامی تعهدات مزدی خود عمل نکرده‌اند.

کارگران شهرداری سی سخت با بیان اینکه حدود دو ماه پیش شهردار سی سخت تغییر کرده و ما از شهردار جدید در مقام کارفرمای اصلی انتظار داریم چاره‌ای برای تامین منابع مالی شهرداری و پرداخت دستمزد نیروی کار شهرداری بیندیشد، افزود: اگر قرار است مشکلات به همان صورت قبل استمرار داشته باشد چرا اعضای شورای شهردر هر دوره مرتبا شهردار تغییر می‌دهند؟

به گفته آنها؛ در نتیجه استمرار این وضعیت دستمزد کارگران دیگر پاسخگوی هزینه‌های زندگی نیست. اخیرا نیز شهرداری بابت بخشی از معوقات مزدی آنها حدود ۸۰۰ هزار تومان به حساب کارگران واریز کرده و پیش از آن همزمان با ورود شهردار نیز یک حقوق کامل دریافت کرده‌ایم که منابع مالی آن را آن زمان استانداری (به دلیل تشدید اعتراض کارگران شهرداری) تامین کرده است. در عین حال جدا از دستمزد در خصوص بیمه تامین اجتماعی نیز مشکلاتی وجود دارد.

کارگران شهرداری سی سخت تاکید کردند: مطالبات مزدی ما به بخشی از دستمزد ماه‌های خرداد، تیر، مرداد، شهریور، مهر، آبان، آذر ماه سال جاری مربوط می‌شود و حال به پایان دی ماه نیز نزدیک می‌شویم. ما همچنین در زمینه پرداخت حقوق معوقه و سنوات ۲۰ کارگر بازنشسته شهرداری که طی سال گذشته و سال جاری بازنشسته شده‌اند، شاهد اتفاق خاصی نبوده‌ایم.

علی فرد (شهردار شهر سی سخت) نیز با بیان اینکه پیگیر موضوع مطالبات کارگران شهرداری هستم، افزود: کمبود منابع مالی علت به تاخیر افتادن دستمزد کارگران است چراکه شهرداری سی سخت هیچگونه منبع درآمد پایداری ندارد.

وی با بیان اینکه حدود دو ماه است  مدیریت شهری شهر سی سخت را پذیرفته‌ و در این مدت کوتاه تمام تلاش خود را برای کاهش میزان مطالبات کارگران انجام داده‌ است، افزود: در حال حاضر با تامین منابع بیش از  سه ماه از  معوقات مزدی کارگران پرداخت شده است.

شهردار شهر سی سخت گفت: یک ماه از این مطالبات حدود ۱۰ روز قبل از ورود من به شهرداری پرداخت شده و مابقی بعد از معرفی من به عنوان شهردار سی سخت؛ یعنی هر ماه یک حقوق به کارگران پرداخت شده است. اخیرا نیز حدود ۸۰۰ هزار تومان به عنوان علی‌الحساب دستمزد آذر ماه به کارگران پرداخت شده است.

وی تاکید کرد: تا پایان سال جاری نیز دو ماه حقوق کامل به همراه عیدی پاداش به کارگران پرداخت می‌شود. در عین حال کارگران بازنشسته شهرداری نیز مطالبات مزدی عقب‌افتاده خود را در هر نوبت با شاغلین دریافت می‌کنند.

او با بیان اینکه مطالبات پرداخت شده کارگران مربوط به دو سه ماه اخیر است، افزود: موضوع مطالبات معوقه کارگران شهرداری را با برخی نهادهای دولتی مستقر در استان و سازمان همیاری‌های شهرداری‌ها پیگیری کردیم و قرار شده برای جبران طلب ۱۰ تا ۲۰ میلیونی کارگران که مربوط به گذشته است در قالب یک تعاونی به کارگران زمین مسکونی واگذار شود و این موضوع نیز به کارگران منتقل شده و آنها نیز موافقت کرده‌اند.

شهردار سی سخت همچنین اظهار داشت: کاهش درآمد شهرداری سی سخت باعث بروز مشکلات ناشی از کمبود منابع مالی است به همین دلیل چون هم‌اکنون قادر به پرداخت مطالبات گذشته کارگران نیستیم این تصمیم گرفته شده است.

به گفته وی، شهرداری سی سخت برای تامین منابع مالی خود با مشارکت در انجام برخی پروژه‌های عمرانی در منطقه و اجاره دادن برخی ماشین‌آلات و خودروهای‌های سنگین و سبک خود و همچنین از طریق سایر امکانات خود اقدام به درآمدزایی کرده و در این راه از مسئولان دولتی و قضایی استان درخواست داریم تا نگاه ویژه‌ای به این شهرداری برای رفع مشکلات داشته باشند.

شهردار کارگران شهرداری کارگران کهکیلویه وبویر احمد کارگران شهرداری سی سخت کارگران یاسوج علی فرد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر