کد خبر: 860580 A

میرزایی:

نماینده ویژه وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی در امور سیل زدگان استان سیستان و بلوچستان، مجموعه اقدامات این وزارتخانه را در زمینه کمک به آسیب دیدگان سیل تشریح کرد.

به گزارش ایلنا، به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی  وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، «حجت میرزایی» با بیان اینکه  دامنه ماموریت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در استانها بسیار گسترده است، افزود: از جمله این مسئولیت‌ها می‌توان به وظایفی که سازمان بهزیستی، سازمان تامین اجتماعی، صندوق بازنشستگی کشوری و بانکهای  رفاه و توسعه تعاون در قبال اقشار مختلف دارند اشاره کرد.
 
وی افزود: مجموعه یا زنجیره طولانی وظایف، گستردگی مخاطبان و گروه‌های مشمول موجب شد تا روز وقوع سیل در سیستان و بلوچستان، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ماموریت ویژه‌ای را به معاونین ستادی، مدیران صندوق بازنشستگی، بانکها و سازمانها و موسسات وابسته بدهند که حداکثر تلاش خود را برای کمک به هموطنان سیل زده در استان سیستان و بلو چستان انجام دهند.
 
میرزایی ادامه داد: به دنبال دستور وزیرتعاون، کارو رفاه اجتماعی، ستاد ویژهای در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تشکیل شد.
 
وی با اشاره به تشکیل  جلسه ای با حضور همه مدیران، روسای سازمانهای وابسته و صندوقها و معاونین ستادی در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درخصوص سیل استان سیستان و بلوچستان،  افزود: در این جلسه مقرر شد که در چند حوزه، اقدامات حمایتی فوری در زمینه خدمترسانی به آسیب‌دیدگان از سیل انجام شود.
 
میرزایی در تشریح این اقدامات افزود: سازمان بهزیستی ماموریت  پیدا کرد که به سرعت وضعیت خانوارهای تحت پوشش سازمان بهزیستی  آسیب دیده از سیل را بررسی و تا حد امکان نسبت به تجهیز کمکهای مردمی و ارسال آن به این خانوارها اقدام کند.
 
وی به دیگر اقدامات در این زمینه اشاره و تصریح کرد: بانکهای تعاون و رفاه ماموریت یافتند تصمیم هایی را به منظور تسهیل، تقسیط و یا استمهال بدهیهای مشتریان و افزایش وام های قرض الحسنه به مردم استان تصمیماتی را اتخاذ کنند ، همینطور نسبت به توقف اقدامات قضایی برای مشتریانی که چک برگشتی دارند و یا بنگا های اقتصادی و اهالی کسب و کارهایی که سر رسید اقساط وام های پیشین آنها فرا رسیده است اقدام لازم را  را انجام دهند.
 
میرزائی در ادامه افزود: سازمان تامین اجتماعی هم ماموریت یافت همه واحدهای درمانی خود را با سرویس دهی شبانهروزی به هموطنان عزیز صرف نظر از اینکه بیمه تامین اجتماعی باشند یا نباشند  آماده کند.
 
میرزایی تصریح کرد: مقرر شد اقلام دارویی مورد نیاز آسیب دیدگان از سوی سازمان تامین اجتماعی وشرکت سرمایه گذاری دارویی تامین (TPICO) تامین شود.
 
معاون امور اقتصادی وزارت تعاون،  کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه  در صورت نیاز تیمهای پزشکی و امدادی نیز در استان سیستان و بلوچستان حضور  مییابند، افزود: اقلام غذایی و کمکهای غیر نقدی توسط برخی از سازمانها و در چار چوب مسئولیت اجتماعی تامین میشود.
 
وی ادامه داد: این کمکها شامل غذا، دارو، پوشاک و بخشی از تجهیزات مورد نیاز از جمله ماشین آلات راهسازی برای مردم  آسیب دیده از سیل است که  بخشی از این کمکها روز گذشته به استان ارسال شده است و بخش دیگری از آن در روزهای آینده برای هموطنان  ارسال میشود.
 
میرزایی در ادامه به اقدامات سازمان آموزش فنی و حرفه ای در این حوزه  اشاره و تصریح کرد: سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور نیز تجهیز  تیم های کمک رسان  فنی  را با هدف رفع مشکلاتی که  خودرو ها و ماشین آلات  با آن روبرو هستند و تعمیر  لوازم خانگی  و ارایه  کمک فنی  را در دستور کار خود قرار داده است .
وی به اقدامات معاونت تعاون در این زمینه نیز اشاره کرد و افزود: این معاونت  در حال رایزنی با شرکت های بزرگ پوشاک است تا مایحتاج  مورد نیاز هموطنان آسیب دیده از سیل را با تخفیف های قابل توجه 40 تا 50 درصدی تامین و برای استان ارسال کند. 
 
میرزایی ادامه داد: البته بخشی از  تامین مالی خرید پوشاک را خیرین و  شرکت های تعاونی عهده دار خواهند بود.
 
میرزایی ابراز امید واری  کرد؛ این کمک ها در این مرحله که هموطنان عزیز ما به حمایت های فوری نیاز دارند  بتواند بخشی از مشکلات آنها را مرتفع سازد .
 
وی با بیان اینکه مهمترین بخش  از وظایف این وزارتخانه در مرحله  بعد از اتمام سیل است  افزود: بعد از فروکش کردن سیل و بازگشت به شرایط عادی، برنامه ها و اقداماتی ازجمله کمک به کسب و کارها ، تسهیل و تامین مالی کسب و کار هایی که نیاز به تسهیلات دارند ار طریق بانک  های عامل در دستور کار قرار خواهد گرفت و سازمان تامین اجتماعی هم در این زمینه رویه های خاصی نسبت به بدهکاران بیمه ای را در مراحل بعد اعمال خواهد کرد.
حجت میرزایی کمک‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به سیل زدگان سیستان و بل
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر