کد خبر: 859613 A

موافقان درخواست دوفوریت استفساریه بند (ج) ماده ۱۱۲ قانون برنامه ششم توسعه معتقدند که مشکلات بازنشستگان ایثارگر نادیده گرفته شده، بنابراین باید با قید فوریت در مجلس مورد بررسی قرار گیرد.

به گزارش ایلنا؛ در جریان بررسی درخواست دوفوریت استفساریه بند (ج) ماده 112 قانون برنامه ششم توسعه در نشست علنی امروز (سه شنبه 24دی ماه) مجلس شورای اسلامی مهرداد بائوج لاهوتی و احمد امیرآبادی فراهانی به عنوان نمایندگان مخالف و احمد سالک کاشانی و حشمت الله فلاحت پیشه به عنوان نمایندگان موافق این استفساریه به ارائه نظر پرداختند.

مهرداد لاهوتی به عنوان نماینده مخالف استفساریه فوق با بیان اینکه باید راه اساسی جهت رفع مشکل بازنشستگان ایثارگر پیدا شود، گفت: این استفساریه با ایراد شورای نگهبان روبرو خواهد شد، ضمن اینکه ما در بند (ج) ماده 112 قانون برنامه ششم سازمان اداری استخدامی کشور را مکلف به صدور احکام پرداخت مزایای شاغلان مناطق دفاع مقدس کردیم، اما در این زمینه به بازنشستگان توجه نشد که این ایرادی که بر عملکرد نمایندگان مجلس وارد است، بنابراین باید در متن در کنار شاغلان کلمه بازنشستگان را نیز اضافه کنیم.

احمد سالک کاشانی به عنوان نماینده موافق این استفساریه با اشاره به اینکه نظر آقای لاهوتی به عنوان مخالف این استفساریه به نوعی موافقت با آن است، تصریح کرد: اگر لازم باشد که اشتباهی که در زمان تصویب بند (ج) ماده 112 قانون برنامه ششم ایجاد شده، رفع شود، زمانش همین الان است ضمن اینکه باید به این نکته توجه شود که بازنشستگان ایثارگر سرمایه های اصلی انقلاب هستند که برای کشور پیروزی به ارمغان آوردند، بنابراین باید از حقوقشان دفاع کنیم.

احمد امیرآبادی فراهانی نیز به عنوان مخالف با این استفساریه یادآور شد: یکی از مشکلات موجود در این استفساریه ابهام در دلیل درخواست دوفوریت برای آن است که طراحان آن را مشخص نکرده و تنها به ماهیت این موضوع پرداخته اند، بنابراین می توان به صورت عادی این استفساریه را مورد بررسی قرار داد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: این استفساریه تفسیر نبوده و در واقع قانونگذاری جدید است، ضمن اینکه در این متن شاغلان آمده و به بازنشستگان اشاره نشده است و تصویب آن اصلاح برنامه بوده و حداقل به دو سوم رأی نیاز دارد، از سوی دیگر اعمال تغییر در آن مشمول اصل 75 قانون قرار می گیرد، بنابراین اقدام بی نتیجه ای است.

در ادامه حشمت الله فلاحت پیشه به عنوان موافق استفساریه با اشاره به اینکه در قانون مدیریت خدمات کشوری برای تامین حقوق ایثارگران به ازای هر سال خدمت در دوران دفاع مقدس 125 امتیاز در نظر گرفته شده است، تاکید کرد که اگر براساس این قانون در جهت حقوق بازنشستگان ایثارگر اقدام می شد، ابهامی وجود نداشت.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر اینکه بی توجهی به این مهم ظلم به جامعه ایثارگران است، خاطرنشان کرد: هم اکنون صدور احکام بازنشستگی به گونه‌ای است که فردی که در 8سال دفاع مقدس از میهن دفاع کرده، ایثارگر محسوب نشده، اما فردی که بعد از اتمام جنگ متولد شده است، از حقوق ایثارگری بهره مند میشود.

این نماینده مردم در مجلس دهم تاکید کرد: این استفساریه نیاز به دو سوم رأی ندارد و تصویب آن باعث می‌شود حقوق افرادی که از کشور دفاع کرده‌اند، تامین شود.

استفساریه بند (ج) ماده ۱۱۲ قانون برنامه ششم توسعه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر