کد خبر: 857109 A

جمعی از معلولان گفتند: اختصاص و اجرای بودجه لازم جهت دسترس‌پذیری شهری صرفا به استیفای حقوق شهروندان دارای معلولیت نمی‌انجامد؛ بلکه سایر شهروندان ازجمله سالمندان، بیماران، کودکان و زنان باردار به‌طور مستقیم از این امر منتفع می‌گردند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، جمعی از معلولان کشور طی نامه‌ای به شوراهای شهر استان‌ها خواستار پیش‌بینی بودجه اجرای مفاد قانون معلولان مرتبط با شهرداری‌ها و تخصیص بودجه به امکانات برای معلولان شد.

در این نامه آمده است: نظر به آن‌که اعضای شورای اسلامی شهر، در شرف تصویب بودجه سال ۹۹ هستند و با توجه به آن‌که افراد دارای معلولیت به عنوان یک شهروند حق حیات و حضور فعال و بدون مانع را در شهر دارند؛ شایسته است تا در بودجه سال آینده و برنامه‌ریزی‌های آتی،جهت تحقق کامل و موثر قانون حمایت از حقوق معلولان و آیین‌نامه‌های مربوطه، تا آنجا که مرتبط با تکالیف شورا و شهرداری است، پیش‌بینی لازم صورت گیرد. تردیدی نیست که اختصاص و اجرای بودجه لازم جهت دسترس‌پذیری شهری صرفا به استیفای حقوق شهروندان دارای معلولیت نمی‌انجامد بلکه سایر شهروندان از جمله سالمندان، بیماران، کودکان و زنان باردار به طور مستقیم از این امر منتفع می‌گردند.

در بخش دیگری از این نامه می‌خوانیم: از این رو مستند به مواد ۲,۳,۴,۵,۸,۱۱,۱۵,۱۹,۲۰ قانون حمایت از حقوق معلولان مصوب سال ۱۳۹۶ مجلس شورای اسلامی؛

 اول: بودجه لازم و کافی جهت دسترس‌پذیری، مناسب‌سازی فضای شهری و برگزاری برنامه‌های مرتبط با فرهنگ‌سازی در مصوبه بودجه ۱۳۹۹ لحاظ گردد.

 دوم: اماکن ورزشی زیر نظر شهرداری به صورت رایگان جهت استفاده افراد دارای معلولیت در اختیار آنان قرار گیرد.

سوم: در استخدامی‌ها و جذب نیرو‌های مورد نیاز، به کارگیری افراد دارای معلولیت مطابق با سهمیه‌های مقرر در مواد ۱۱ و ۱۵ مورد توجه قرار گیرد.

چهارم: معافیت افراد دارای معلولیت از هزینه‌های صدور پروانه ساخت ساختمان لحاظ گردد.

پنجم: در صورت داشتن سالن‌های نمایش فیلم در سطح شهر، بدون اخذ هزینه امکان نمایش آگهی (تیزر)های آموزشی مورد تایید اداره بهزیستی شهرستان در خصوص حقوق افراد دارای معلولیت و چگونگی تعامل با این افراد فراهم گردد.

 ششم: زمینه مشارکت افراد دارای معلولیت و تشکل‌های مربوطه و بهره جستن از نظریات آنان در امور مختلف سطح شهر (به ویژه مسائل مرتبط با زندگی آنها در شهر) به طور موثر و قابل دسترس فراهم گردد.

شوراهای شهر و روستا شهرداری‌ها قانون حمایت از معلولان سهمیه استخدامی معلولان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر