کد خبر: 856518 A

مجادله‌ی دولت، کارگران و کارفرمایان خباز؛

نانوایان قزوین خواستار افزایش قیمت نان و افزایش سطح معیشت خود شده‌اند؛ این در حالیست که گروه زیادی از فعالان صنفی کارگران خباز با افزایش قیمت نان مخالفند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، «افزایش قیمت نان، آری یا خیر»؛ این سوال و دغدغه‌ی همه کسانی‌ست که از تامین قوت لایموت مردم یعنی نان، کسب روزی می‌کنند.

دولت سالهاست که براساس یک سنت عرفی، افزایش دستمزد کارگران خباز را به افزایش قیمت نان وابسته کرده است؛ در واقع کارگران خباز که افزایش دستمزدشان از حداقل دستمزد شورای عالی کار و مذاکرات مزدی سالانه تبعیت نمی‌کند، ناچاراً باید منتظر گرانی نان بمانند تا در پی آن، یک پیمان سه‌جانبه بین دولت، کارفرمایان و نمایندگان کارگران برای افزایش سطح دستمزدها منعقد شود.

با این حال، آیا افزایش قیمت نان، به نفع کارگران خباز است؛ عبدالله بلواسی (فعال صنفی کارگران خباز مریوان) به این سوال پاسخ منفی می‌دهد؛ وی می‌گوید: با گرانی نان، معیشت همه‌ی کارگران از جمله کارگران خباز دچار افت می‌شود چراکه تاثیر گرانی نان، مثل یک موج تورمی عمل کرده و باقی کالاها را نیز گران خواهد کرد.

به اعتقاد بلواسی، باید سنت ناپسندِ وابستگی مزد خبازان به قیمت نان، خاتمه یابد؛ دولت باید به کارفرمایان خباز از کانال‌های دیگر کمک کند و یارانه بدهد تا آنها بتوانند دستمزد کارگران خود را هر سال افزایش دهند؛ هم‌اکنون ما کارگران خباز مریوان با دستمزد دو سال پیش کار می‌کنیم و در این دو سال گذشته، ریالی به دستمزدمان اضافه نشده است.

با این حال، در روزهای گذشته، نانوایان استان قزوین با مراجعه به استانداری، خواستار افزایش قیمت نان شدند؛ آنها از تثبیت قیمت نان در قزوین گلایه‌مندند.

5

این نانوایان می‌گویند: درحالی که قیمت همه محصولات و کالاها در سه سال گذشته ازجمله بنزین افزایش یافته است، اما همچنان قیمت نرخ نان در قزوین ثابت مانده و معیشت نانوایان را با مشکل مواجه کرده است.

با این حساب، این سوال مطرح است که آیا تنها راه بالا بردن دستمزد کارگران خباز، گرانی نان به عنوان یک کالای اصلی در سبد خانوار است؟ چرا راهکارهای دیگری برای تامین نقدینگی افزایش سود نانوایان و به تبع آن، افزایش دستمزد کارگران خباز در نظر گرفته نمی‌شود؟!

عبدالله بلواسی معتقد است؛ کارگران خباز با درک درست از معادلات معیشتی خود، همواره با افزایش قیمت کالای اصلیِ سفره‌های مردم مخالفت کرده‌اند؛ ما نمی‌خواهیم برای افزایش چند درصدی دستمزدمان، هزینه‌های زندگی تمام مردم از جمله خودمان، چند برابر افزایش پیدا کند!

گران شدن نان افزایش دستمزد کارگران خباز نانوایان قزوین
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر