کد خبر: 851861 A

کارگران کنتورسازی مطرح کردند:

کارگران شاغل در کارخانه کنتورسازی ایران می‌گویند به‌رغم ازسرگیری تولید در این واحد تولیدی، هنوز بابت مطالبات مربوط به ۲۶ماه دستمزد با آن‌ها تسویه حساب نشده است.

تعدادی از کارگران کنتورسازی ایران در تماس با خبرنگار ایلنا گفتند: به‌صورت مشخص حدود ۱۵۰ کارگر در این واحد تولیدی با سوابق بالای ۱۵ سال مشغول کارند که میانگین حجم معوقات مزدی آنها تا ۲۶ماه می‌رسد.

این کارگران درباره نحوه پرداخت مطالبات خود اظهار داشتند: از ابتدای آبان ماه سال جاری که فعالیت تولیدی این کارخانه از سر گرفته شده است با آزادسازی قطعات و محصولات خریداری شده این کارخانه از گمرک، حدود ۱۲ هزار کنتور تولید کرده‌ایم که هنوز به فروش نرسیده است. در عین حال تعداد زیادی دستگاه‌های شرکت (صندوق‌های فروشگاهی) به ارزش ۶ میلیارد تومان که قرار بود با حکم قضایی بابت پرداخت بخشی از مطالبات معوقه کارگران کارخانه در مناقصه روز هشتم آبان ماه به فروش برسد، هنوز به فروش نرسیده است.

این کارگران گفتند: مطالبات آنها مربوط به شش ماه حقوق سال ۹۵ به همراه عیدی و پاداش، چهار ماه سال ۹۶، شش ماه سال ۹۷ و هشت ماهه سال جاری می‌شود که فقط ۷۰ درصد از حقوق و بیمه آبان ماه به همراه حق بیمه‌ی چهار ماه نخست سال جاری پرداخت شده است.

به ادعای کارگران این کارخانه؛ وزارت نیرو که پیش از این خریدار محصولات این کارخانه بود در حال حاضر خریدار محصولات تولید شده این کارخانه نیست و کنتورهای مورد نیاز خود را از دلالان واسطه‌ای خریداری می‌کند.

کارگران در ادامه تصریح کردند: دلیل وزارت نیرو برای عدم خریداری کنتورها؛ به‌روز نبودن محصولات تولید شده است. با وجود آنکه همه کنتورهای نصب شده کنونی در واحدهای مسکونی و تجاری از همین نوع تولیدات است اما وزارت نیرو حاضر به خرید آنها نیست.

کارگران این کارخانه در مجموع ۴ تا ۵ میلیارد تومان بابت ۲۶ ماه معوقات مزدی پرداخت نشده از کارفرما طلبکارند که از قرار معلوم سرپرست فعلی کارخانه مکلف شده طی شش ماه همزمان با ادامه روند تولید، این مطالبات را به کارگران پرداخت کند.

از قرار معلوم این کارگران که بیش از ۱۵ سال سابقه کار در این کارخانه را دارند، به دلیل مشکلات معیشتی بیش از این نمی‌توانند منتظر پرداخت دستمزدشان بمانند و به همین دلیل از مسئولان دولتی در استان قزوین از جمله استانداری خواستار رسیدگی به وضعیت خود شده‌اند.

وزارت نیرو کارگران کنتور سازی ایران معوقات مزدی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر