کد خبر: 850124 A

شورای افتاء ترکمن صحرا:

اعضای شورای افتاء در محفل فقهی علمای احناف ترکمن صحرا، فعالیت بعضی از بیمه‌های مروجه که اکثر حق بیمه آنها را دولت پرداخت می‌کند، همچون صندوق بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر را به دلیل دارا بودن جنبه تبرعی و تعاونی بودن، جایز دانست.

به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر، چهل و پنجمین محفل فقهی علماء احناف ترکمن صحرا با حضور پولادوند مدیر صندوق بیمه اجتماعی استان گلستان و غلام زاده (مدیر بیمه اجتماعی خراسان شمالی) و با مشارکت اکثریت اعضای فقهی و اساتید و محققان از استان‌های گلستان، مازندران و خراسان شمالی در محل مدرسه علوم دینی ربانیه چنارلی برگزار شد.

مدیر صندوق بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر گلستان در این نشست، به جمعیت چهل درصدی جامعه اهل سنت استان گلستان اشاره کرد و گفت: صندوق بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر با کمک دولت به دنبال حفظ کرامت و ایجاد رفاه مستمر برای ایام پیری، بازنشستگی و ازکارافتادگی روستائیان و خانواده‌های آنان است.

پولادوند، ماهیت صندوق بیمه اجتماعی روستائیان را دولتی برشمرد و تصریح کرد: تا پیش از تاسیس صندوق بیمه اجتماعی، ساکنان روستاها، مناطق عشایری و کشاورزان کارفرما نداشتند و مسئولیت حقوق و دستمزد این افراد در زمان بیماری، پیری و ایام پس از فوت، متولی نداشت به عبارتی دیگر بسیاری از ساکنان روستاها، کشاورزان و عشایر کشور که سهم بالایی در تولید مواد غذایی کشور دارند، تحت پوشش بیمه اجتماعی قرار نگرفته بودند تا اینکه در سال ۱۳۸۴ این صندوق با مصوبه مجلس و دولت تاسیس و موظف به برقراری بیمه اجتماعی برای کشاورزان، روستائیان و عشایر شد.

او افزود: سهم دو برابری دولت در پرداخت حق بیمه از ویژگی‌های صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر است و دولت در این طرح نقش کارفرما را برای روستائیان ایفا می‌کند.

همچنین بخشی از ابهامات بیمه‌ای و مسائل کارشناسی صندوق مورد پرسش اعضای فقهی و هیئت افتاء قرار گرفت و مدیران صندوق در استان‌های گلستان و خراسان شمالی با ادلّه متقن به دفاع از خدمات صندوق و نوع فعالیت آن پرداختند.

اعضای شورای افتاء در پایان جلسه با بیان اینکه «بعضی از بیمه‌های مروجه که اکثر حق بیمه را دولت پرداخت می‌کند، همچون صندوق روستائیان و عشایر و تأمین اجتماعی و بیمه‌های درمانی به دلیل دارا بودن جنبه تبرعی و تعاونی بودن این بیمه‌ها جایز است»، با فعالیت صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر موافقت کردند.

صندوق بیمه اجتماعی روستاییان، کشاورزان و عشایر ترکمن صحرا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر